Jeśli Twoja zieleń wygląda głównie, no cóż, zielono, to nadszedł czas, aby dodać kilka kolorowych kwiatów do swojej kolekcji. Roślina złotej rybki jest doskonałym miejscem, aby zacząć, a jej urocze pomarańczowe kwiaty wyglądają podobnie do energicznej złotej rybki pływającej w swoim akwarium.

Pochodzące z Ameryki Środkowej i Południowej kwitnące liście mogą pochwalić się jasnymi kwiatami w odcieniach pomarańczu, żółci i czerwieni, które mogą mieć do dwóch do trzech cali długości. To również pnącza, a te mogą rosnąć do około trzech stóp długości, jeśli nie przycinać je.

Aby produkować jak najwięcej kwiatów i rozwijać się w domu, złota rybka wymaga dość szczególnej opieki. Nie oznacza to, że jest super trudna do utrzymania przy życiu, ale jeśli chcesz, aby wyglądała jasno i szczęśliwie, będziesz musiał poświęcić jej więcej uwagi niż niektórym innym roślinom domowym.

Może nie jest najlepsza dla początkujących rodziców roślin, ale z odpowiednimi badaniami i know-how, każdy może zadbać o to piękno. Zebraliśmy wszystko, co musisz wiedzieć, aby ta zwisająca, kwitnąca roślina wyglądała wspaniale przez cały rok.

 • Nazwa botaniczna: Columnea gloriosa
 • Nazwa zwyczajowa: Złota rybka
 • Rodzaj rośliny: Bylina
 • Dojrzała wielkość: Pędy 2 do 3 cali długości, gałęzie do 3 stóp długości.
 • Ekspozycja na słońce: jasne, pośrednie światło słoneczne
 • Rodzaj gleby: Dobrze przepuszczalna mieszanka, jak mieszanka African Violet
 • pH gle by: 6,1 do 6,5

DEA / G.CIGOLINI / GETTY IMAGES

Pielęgnacja roślin

Nie jest to roślina przyjazna dla początkujących, ale to dlatego, że wymaga więcej uwagi niż przeciętna roślina domowa. Ponieważ pochodzi z ciepłych, tropikalnych obszarów, roślina ta preferuje ciepły, wilgotny klimat, nawet jeśli znajduje się w pomieszczeniach. Oznacza to, że w zimnych miesiącach nie będzie się rozwijać w pomieszczeniach w pobliżu okna, ale z pewnością może przetrwać.

Jeśli chodzi o pielęgnację, najlepiej jest umieścić złotą rybkę w jasnym, pośrednim świetle (kilka stóp od okna wychodzącego na północ lub w pobliżu okna z prześwitującymi zasłonami) i zapewnić jej dużo wilgoci. Duża ilość wilgoci nie oznacza jednak częstego podlewania. Spryskuj liście rośliny lekką mgiełką każdego dnia i rozważ trzymanie jej w pobliżu innych roślin lub nawilżacza powietrza, aby nie wyschła. Jeśli chodzi o podlewanie, należy utrzymywać ją w stanie wilgotnym, ale nie mokrym w lecie. W zimie roślina może być nieco bardziej sucha między podlewaniami, ale nigdy nie powinna całkowicie wyschnąć.

Ponieważ żyje pod osłoną drzew w środowisku naturalnym, roślina może trzymać się wody na trochę (nieco podobny do sukulentów), ale zwykle lubi pić co drugi tydzień lub tak w sezonie wegetacyjnym. Podobnie, ponieważ jest pod osłoną drzew, liście na roślinie mogą się spalić, jeśli są narażone na bezpośrednie, ostre światło.

W przypadku uprawy w pomieszczeniach zamkniętych, dwie najważniejsze rzeczy to światło i woda. Utrzymuj ją w stanie wilgotnym i zapewnij jej odpowiednią ilość światła (nawet jeśli musisz użyć lampy do uprawy), a będziesz miał mnóstwo kwiatów, gdy roślina zakwitnie. Gdy kwiaty zaczną więdnąć, zetnij je, aby roślina mogła spożytkować swoją energię na inne rzeczy - na przykład na produkcję jeszcze większej ilości kwiatów!

NNehring / Getty Images

Najlepsze warunki uprawy dla złotych rybek

Jak już wspomnieliśmy, jasne, pośrednie światło jest kluczowe dla zapewnienia roślinie energii potrzebnej do kwitnienia. Umieszczenie jej w pobliżu okna wychodzącego na południe lub zachód jest świetną opcją, ale upewnij się, że jest wystarczająco daleko od okna, aby nie otrzymywała ostrego światła. Woskowe liście mogą się przypalać, co może zaszkodzić roślinie na dłuższą metę.

Utrzymywanie rośliny w wilgoci jest kolejnym czynnikiem pomagającym jej kwitnąć. Lekkie zamgławianie każdego dnia utrzyma poziom wilgotności, nie powodując nadmiernego podlewania. Gdy roślina potrzebuje napoju, spróbuj podlewać ją od dołu, tak aby pobierała tylko tyle wody, ile potrzebuje. To nie tylko chroni przed nadmiernym podlewaniem, ale także pomaga wzmocnić system korzeniowy rośliny. Aby podlewać od dołu, wystarczy umieścić roślinę (upewniając się, że znajduje się w pojemniku z otworem odpływowym) na patelni lub w misce z wodą, pozostawić ją na około 30 minut, a następnie wyjąć. W tym czasie roślina powinna wchłonąć całą potrzebną jej wodę. Rób to co drugi tydzień.

Dla gleby, upewnij się, że masz dobrze drenaż mieszanki. African Violet mix z lokalnego centrum ogrodniczego będzie działać dobrze dla złotej rybki roślin. Zasadniczo, nie chcesz, aby gleba utrzymać zbyt dużo wody (co może prowadzić do gnicia korzeni), ale również nie chcesz, aby woda wyparowała zbyt szybko (co może prowadzić do wyschnięcia rośliny). Idealnym połączeniem jest mieszanka, która dobrze odprowadza wodę.

Liście rośliny będą z czasem zbierać kurz. Gdy nadchodzi czas podlewania, a liście są zakurzone, zabierz złotą rybkę pod prysznic, aby szybko ją opłukać i podlać.

Olga_Anourina/Getty Images

Jak rozmnażać złote rybki

Najprostszym sposobem na rozmnażanie złotej rybki jest cięcie łodygi, tak jak w przypadku roślin typu pothos czy filodendron. Upewnij się, że używasz czystego, ostrego noża lub nożyczek do cięcia, aby nie uszkodzić rośliny.

Czego potrzebujesz

 • Dobrze przepuszczalna mieszanka gleby
 • Ostre nożyczki
 • Hormon ukorzeniający (opcjonalnie)

Instrukcje dla sadzonek łodygi:

 1. Wytnij kawałek rośliny złotej rybki z kilkoma liśćmi na nim, coś około dwóch-czterech cali długości.
 2. (Opcjonalnie) Dip w zakorzenienia hormonu.
 3. Stick łodygi w glebie.
 4. Trzymaj ją z dala od bezpośredniego światła słonecznego i utrzymuj ją w wilgotności. Nowe pędy lub liście powinny pojawić się po utworzeniu systemu korzeniowego.

Aby utrzymać wilgoć, można zrobić "szklarnię" z plastikowej torby, umieszczając ją nad doniczką, w której umieszcza się sadzonkę.

Częste problemy z uprawą

Na szczęście nie musisz się martwić o wiele chorób złotej rybki. Należy jednak regularnie sprawdzać, czy nie ma szkodników takich jak pająki, mszyce i wełnowce. Może być trudno je zobaczyć, ponieważ mają tendencję do ukrywania się pod liśćmi, więc upewnij się, że patrzysz uważnie. Oznaki obecności szkodników mogą być widoczne jako małe białe pajęczynki u podstawy liści lub można je zobaczyć pełzające po roślinie.

Należy również uważać na zgniliznę korzeni, która jest spowodowana nadmiernym podlewaniem. Jeśli przesadzisz z podlewaniem, liście rośliny staną się mięsiste i żółte. Upewnij się, że natychmiast ograniczysz podlewanie, a nawet możesz sprawdzić korzenie i przyciąć wszystkie czarne lub brązowe korzenie. Następnie przesadź roślinę do nowej gleby.

Doniczkowanie i przesadzanie

Podobnie jak wiele innych roślin pnących, złota rybka nie ma nic przeciwko temu, aby jej korzenie były trochę związane. Oznacza to, że naprawdę nie musisz ich przesadzać, chyba że widzisz oczywiste oznaki, że korzenie próbują uciec z doniczki, w której się znajdują (np. korzenie wychodzące z otworów drenażowych lub z wierzchu gleby). Możesz przesadzać rośliny co dwa lub trzy lata, upewniając się, że rozmiar doniczki zwiększy się tylko o kilka cali.

Jak rozmnażać sukulenty i uprawiać ogród w pomieszczeniach?