Termin "Davenport" może odnosić się do dwóch różnych i zupełnie niepowiązanych ze sobą rodzajów mebli. Najczęściej w Ameryce słowo "davenport" odnosi się do dużej, pudełkowatej kanapy lub do dowolnego mebla tapicerowanego, który jest wystarczająco duży, aby wygodnie się na nim położyć. W Wielkiej Brytanii i w sklepach z antykami specjalizujących się w meblach wiktoriańskich Davenport to styl biurka do pisania.

Brzmi myląco? Rozumiemy to, dlatego chcemy wyjaśnić, czym dokładnie jest davenport. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o każdym meblu i poznać pochodzenie nazwy Davenport.

Co to jest Davenport?

Jeśli mieszkasz w Ameryce Północnej, określenie davenport najczęściej odnosi się do dużej sofy rozkładanej. Brytyjski termin oznacza natomiast biurko do pisania. "Davenport" to pierwotnie nazwa serii sof produkowanych przez producenta mebli z Massachusetts, firmę A. H. Davenport and Company. Ponieważ był to tak popularny model, nazwa przylgnęła do opisu mebla.

Co to jest kanapa Davenport?

Oryginalna kanapa Davenport została zaprojektowana i wykonana przez firmę A.H. Davenport & Company z Cambridge w stanie Massachusetts. Założona w połowie XIX wieku firma Davenport & Co. projektowała i produkowała ekskluzywne meble dla prominentnych członków społeczeństwa, a także tworzyła meble na zamówienie dla wielu znanych budynków. Najbardziej znana jest współpraca firmy ze słynną firmą architektoniczną McKim, Mead i White podczas renowacji Białego Domu za czasów administracji Theodore'a Roosevelta.

Pod koniec XIX wieku firma Davenport Furniture Company zaprojektowała kultową sofę Davenport o dużej, pudełkowatej konstrukcji, która była w pełni tapicerowana. Z czasem nazwa "Davenport" stała się synonimem wszystkich kanap, podobnie jak Q-Tips i Kleenex - obie marki są znakami towarowymi - stały się synonimami wszystkich wacików i chusteczek higienicznych.

Oryginalna kanapa Davenport była fenomenalnie popularna, ale wraz ze zmianą użycia jej nazwy, zmieniał się również typ kanapy, do której się odnosiła. Ponieważ sofy Davenport były duże, tapicerowane i wygodne do spania, terminu "Davenport" zaczęto używać do określania sof z funkcją spania.

Gdy nazwa Davenport stała się powszechnie akceptowanym synonimem kanapy, można ją było stosować do kanap, które w niewielkim stopniu przypominały oryginalny projekt. W połowie XX wieku nazwa ta mogła odnosić się do kanap w stylu futon z szufladami do przechowywania wbudowanymi w podstawę. W niektórych zakątkach kraju słowo Davenport było używane wyłącznie do opisania wysokiej klasy kanap używanych do formalnego życia lub siedzenia, w przeciwieństwie do kanap, które mogą być umieszczone w jadalni lub pokoju rekreacyjnym.

Obecnie termin Davenport jest rzadko używany, choć nadal przetrwał jako część regionalnego slangu w Nowej Anglii i na Środkowym Zachodzie. Nawet wtedy jest on używany głównie przez osoby starsze, które pamiętają kanapy Davenport z początku i połowy XX wieku.

Arbor & Co.

Co to jest biurko Davenport?

Biurka Davenport powstały w Wielkiej Brytanii pod koniec XVIII wieku. Pierwsze biurko Davenport zostało wykonane przez brytyjskiego producenta mebli Gillows of Lancaster na zamówienie kapitana Davenporta. Szczegóły dotyczące życia kapitana Davenporta, w tym jego imię, zaginęły w historii, ale wiadomo, że był on kapitanem statku, dlatego też projekt ten jest znany jako biurko kapitana statku.

Biurka Davenporta przypominają nieco pochyłe biurka szkolne z dawnych czasów, ale są znacznie większe i mają więcej funkcji. Biurka Davenport mają zagłębioną powierzchnię do pisania przymocowaną do ramy za pomocą zawiasów; podniesienie blatu odsłania dużą komorę do przechowywania papieru i przyborów do pisania, z małymi szufladami i gołębnikami do przechowywania dodatkowych przedmiotów, takich jak atrament i elementy złączne. W większości oryginalnych biurek Davenport powierzchnie do pisania były pokryte skórą.

Biurko Davenport oferuje dodatkowe miejsce do przechowywania w szufladach i szafkach umieszczonych na jednym z boków, które mogą być ukryte pod dekoracyjnym panelem. Schowki te stanowią tylną część biurka i utrzymują większą część jego ciężaru. Przednia część biurka jest wsparta na dwóch nogach lub filarach, które są zazwyczaj rzeźbione w ozdobne wzory. Dolne części biurek Davenport były wyposażone w kółka, aby można je było łatwo przemieszczać.

Biurka Davenporta były umiarkowanie popularne w Wielkiej Brytanii pod koniec XVIII wieku w epoce georgiańskiej, a w połowie XIX wieku w epoce wiktoriańskiej stały się niezwykle modnym meblem. Choć dziś są rzadko produkowane, niektórzy mniejsi producenci mebli oferują modele inspirowane lub podobne do oryginalnego projektu biurka Davenport. Jeśli jesteś zainteresowany umieszczeniem biurka Davenport w swoim domu, najlepsze miejsca, w których można je znaleźć, to sklepy z zabytkowymi meblami, sklepy z antykami, aukcje nieruchomości i wyspecjalizowani sprzedawcy internetowi.

Czym dokładnie jest łóżko dzienne? Oto, co powinieneś wiedzieć