Inspirująca i niedroga łazienka powinna być w zasięgu ręki każdego. A kiedy mówimy "każdy", dokładnie to mamy na myśli.

Dzięki naszej ofercie produktów łazienkowych z serii Independent Living oferujemy szeroki wybór produktów, które pomogą osobom o ograniczonej mobilności, niezależnie od tego, czy wynika ona z niepełnosprawności, czy z podeszłego wieku. W ramach obchodów Wielkiego Brytyjskiego Święta Łazienki, w tym artykule dowiesz się następujących rzeczy:

  • Co to jest "niezależne życie"?
  • Jak stworzyć stylową łazienkę dla osób żyjących w niezależności?
  • Jakie elementy będą potrzebne w łazience dla osób żyjących w sposób niezależny?
  • Kto dostarcza produkty do łazienki dla osób niepełnosprawnych?
  • Gdzie można kupić produkty łazienkowe Independent Living?

Co to jest "Niezależne Życie"?

Niezależne życie" to termin, o którym być może nie słyszałeś wcześniej, ale jeśli jesteś niepełnosprawny lub w wieku emerytalnym, możesz się z nim zetknąć częściej.

Niezależne życie polega na utrzymaniu niezależności w przypadku utraty mobilności z powodu niepełnosprawności lub podeszłego wieku. Większość wypadków zdarza się w domu, a jeśli ktoś jest mniej mobilny, może to być spowodowane urazem, niepełnosprawnością lub po prostu podeszłym wiekiem.

W dyskusjach na ten temat często używa się też terminu "mieszkanie wspomagane". Jednak życie wspomagane to nieco inne pojęcie niż życie niezależne. Podczas gdy Niezależne Życie oznacza przystosowanie domu do utrzymania samodzielności, Życie Wspomagane oznacza przystosowanie domu do utrzymania samodzielności i pomocy opiekunom. Szerzej omawiamy ten temat w naszym artykule Mieszkanie niezależne a mieszkanie wspomagane.


Jak stworzyć stylową łazienkę dla osób żyjących niezależnie?

Łazienka jest jednym z kluczowych pomieszczeń w domu, w którym można wprowadzić zmiany mające na celu poprawę jakości samodzielnego życia. Może to być tak proste, jak dodanie poręczy na ścianie obok wanny, zainstalowanie prysznica, który jest łatwiejszy w obsłudze, lub zamontowanie siedziska pod prysznicem, byś mógł wygodnie siedzieć. Jednak w zależności od sytuacji, w jakiej się znajdujesz, możesz potrzebować zmian na większą skalę w łazience, takich jak stworzenie mokrego pomieszczenia z równym dostępem do prysznica lub zainstalowanie prysznica z bardzo długim wężem, aby opiekun mógł łatwiej z niego korzystać. W każdym z tych przypadków z łatwością znajdziesz produkty, które pomogą Ci to osiągnąć, nie rezygnując przy tym ze stylu.

Kiedy myślimy o dostosowaniu domu do potrzeb osób niepełnosprawnych, styl z pewnością nie jest pierwszą rzeczą, która przychodzi nam do głowy, ale dzięki naszej ofercie produktów łazienkowych dla osób prowadzących samodzielne życie szybko przekonasz się, że nie ma potrzeby iść na kompromis.

Aby pokazać Ci, jak łatwo można to osiągnąć, stworzyliśmy naszą własną stylową łazienkę dla osób żyjących w niezależności.

Projekt tej łazienki jest w stylu współczesnym, z modną monochromatyczną paletą kolorów, wykończeniem dębowym, pięknym zestawem łazienkowym i poręcznym schowkiem. Pomieszczenie zostało zaprojektowane jako przestrzeń wspólna, więc inni członkowie rodziny, którzy nie mają problemów z poruszaniem się, również mogą z niego korzystać.


Jakie elementy będą potrzebne w łazience dla osób żyjących w niezależności?

Skup się na... prostych adaptacjach

W niektórych przypadkach, aby poprawić dostępność łazienki, może wystarczyć proste dostosowanie istniejącego elementu.

W naszym przykładzie powyżej dodaliśmy niskopoziomową umywalkę wiszącą. Zalecana wysokość umywalki dla dorosłych wynosi od 760 mm do 1190 mm (więcej szczegółów znajdziesz w naszym przewodniku po aranżacji łazienki), jednak jeśli korzystasz z wózka inwalidzkiego lub musisz usiąść podczas korzystania z umywalki, wysokość ta może być zbyt duża.

Rodzaj wybranego kranu jest również ważny, szczególnie jeśli masz ograniczone ruchy rąk. Poszukaj baterii, które mają duży uchwyt i są łatwe do obracania. Doskonale nadają się do tego celu baterie umywalkowe o wysokim poziomie.

Jeśli potrzebujesz miejsca do przechowywania, lepiej wybrać półki lub nawet wózek, aby wszystkie niezbędne rzeczy były pod ręką. Prywatne okna w łazience na parterze sprawią, że nie będziesz musiał ciągle podnosić i opuszczać rolet.

Skup się na... toaletach

Rodzaj toalety, którą wybierzesz, również może być ważnym czynnikiem. Toalety o komfortowej wysokości są nieco wyższe niż zwykle, co oznacza, że siadanie lub wstawanie wymaga mniej wysiłku, natomiast inne rozwiązania, takie jak spłukiwanie bez użycia rąk z czujnikiem ruchu, pozwalają uniknąć konieczności skręcania lub obracania się.

O ile łatwość użytkowania jest ważna, o tyle łatwość czyszczenia jest kolejnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę. Toalety bezfelcowe zyskują na popularności dzięki bardziej higienicznej konstrukcji, która jest siedliskiem mniejszej ilości zarazków i bakterii. Toaletę wiszącą, taką jak ta na zdjęciu poniżej, można zainstalować na wygodnej wysokości, a jednocześnie jest ona łatwiejsza w utrzymaniu niż standardowa toaleta ze sprzężeniem zwrotnym.

Skup się na... poręczach

Poruszanie się po łazience lub wchodzenie i wychodzenie z wanny to czynności, które kiedyś były dla Ciebie oczywiste, ale jeśli jesteś mniej mobilny, mogą być potencjalnie niebezpieczne. Dlatego właśnie poręcze są jednym z kluczowych elementów samodzielnego życia. Zapewniają one dodatkowe wsparcie i pomagają zmniejszyć ryzyko przypadkowych potknięć lub upadków.

Poręcze są zaprojektowane tak, by wytrzymywały duży nacisk i ułatwiały chwytanie nawet mokrymi lub namydlonymi rękami.

Poza poręczami stałymi można też wybrać poręcze składane, gdy nie są używane, co pozwala zachować dostęp do wspólnej przestrzeni dla wszystkich. Jeśli nie masz możliwości poruszania się w plecach lub nogach, poręcz po jednej lub obu stronach toalety pozwoli Ci delikatnie wsiadać i wysiadać z sedesu. Dowiedz się więcej na ten temat w naszym przewodniku zakupu poręczy.

Skup się na... siedziskach prysznicowych

Jeśli wolisz brać prysznic, może się okazać, że długotrwałe stanie powoduje zmęczenie lub, co gorsza, zawroty głowy. Dzięki siedzisku prysznicowemu możesz nadal cieszyć się codziennym prysznicem w pozycji siedzącej. Dostępne są proste modele, ale jeśli masz wspólną łazienkę, możesz zainstalować wersję składaną.

Siedziska pod prysznic są wykonane z materiałów antykorozyjnych, dzięki czemu doskonale sprawdzają się w mokrym środowisku, a ponadto zostały przetestowane pod kątem zgodności ze wszystkimi odpowiednimi brytyjskimi normami bezpieczeństwa. Możesz wybrać wersje wyściełane dla dodatkowej wygody lub znaleźć kolor, który będzie pasował do twojego wystroju.

Skup się na... pomieszczeniach mokrych

W przeciwieństwie do konieczności wchodzenia i wychodzenia z wanny, co może być kłopotliwe w najlepszych czasach, prysznic może być znacznie lepszym rozwiązaniem dla niezależnego życia. Jednak kabina prysznicowa może okazać się kłopotliwa ze względu na krawędź, na którą trzeba się wspiąć, a sytuacja pogarsza się, jeśli do brodzika dołączony jest zestaw pionizujący. Dlatego wiele osób decyduje się na mokre pomieszczenie, zapewniające równy dostęp i łatwość poruszania się.

Jeśli obawiasz się, że reszta łazienki będzie mokra, nie obawiaj się. Można zastosować panele szklane, które ochronią przed rozpryskami wody, a panele ścienne zapewnią stylową i bezproblemową ochronę ścian. Można również zastosować pompę odpływową, która szybko zasysa wodę do odpływu, zapobiegając gromadzeniu się lub zbieraniu ścieków.

Ważny jest również rodzaj wybranego prysznica. Od pryszniców termostatycznych z dużymi łopatkami, które są łatwiejsze w użyciu i wyposażone w zabezpieczenie przed oparzeniem, po prysznice elektryczne z pilotem - istnieje wiele opcji, które ułatwiają życie. Jeśli masz opiekuna, bardzo pomocny będzie także bardzo długi wąż prysznicowy.

Skup się na... kąpielach

Prysznice nie są dla wszystkich, a jeśli jesteś jedną z tych osób, które nie mogą się obyć bez wanny, w ofercie Independent Living znajdziesz kilka świetnych opcji.

W naszym zestawie pokojowym uwzględniliśmy wannę prysznicową Kineduo, która posiada boczne drzwi ułatwiające dostęp, a także poduszkę pod głowę dla dodatkowego komfortu. Składane siedzisko pozwala również na korzystanie z prysznica w pozycji siedzącej.


Kto dostarcza produkty Independent Living?

Na VictoriaPlum.com, nawiązaliśmy współpracę z uznanymi markami, które są ekspertami w projektowaniu i produkcji produktów łazienkowych dla osób niepełnosprawnych.

AKW

Z hasłem "Life made better", AKW specjalizuje się w łazienkach dla osób niepełnosprawnych i nieustannie projektuje i ulepsza swoje produkty pod kątem bezpieczeństwa, dostępności i łatwości użytkowania.

AKW oferuje szeroką gamę zestawów do pomieszczeń mokrych, poręczy, zasłon prysznicowych i siedzisk prysznicowych, a także specjalnie dostosowaną gamę pryszniców termostatycznych i elektrycznych.

Kinedo

Seria wanien, pryszniców i brodzików Kineduo została zaprojektowana tak, aby zmieścić się w miejscu standardowej wanny.

Są one łatwe i szybkie w montażu, bez konieczności przebudowy ścian, oferują łatwy dostęp, jeśli preferujesz zarówno wannę, jak i prysznic.


Gdzie mogę kupić produkty łazienkowe Independent Living?

Po prostu kliknij na poniższy baner, aby przejść bezpośrednio do naszego działu Independent Living, gdzie znajdziesz szeroki wybór produktów w niskich cenach.


Wielka brytyjska łazienka

Bez względu na to, jak duża czy mała jest łazienka, przez cały rok świętujemy The Great British Bathroom, dostarczając narodowi nowych inspiracji. Aby zobaczyć naszą rosnącą kolekcję pomysłów na łazienkę, kliknij na zdjęcie poniżej.