Modne w XIX wieku spiżarnie były pierwotnie przeznaczone dla - zgadliście! - lokajów. Te małe, wąskie pomieszczenia były budowane tuż przy (lub pomiędzy) kuchnią i jadalnią, z półkami i szafkami przeznaczonymi do przechowywania zastawy stołowej i przedmiotów do serwowania. Choć spiżarnie dla kamerdynerów znajdowały się niemal wyłącznie w domach klasy wyższej, dziś te praktyczne pomieszczenia są przywracane do życia we wszystkich typach domów - bez konieczności zatrudniania kamerdynera.

Co to jest spiżarnia kamerdynera?

Spiżarnia dla kamerdynera to małe pomieszczenie buforowe między kuchnią a jadalnią, służące do przechowywania zastawy stołowej i przedmiotów do serwowania. Obecnie nowoczesne spiżarnie kamerdynerskie mogą pomieścić wiele dodatkowych sprzętów kuchennych i żywności.

Czym dokładnie jest spiżarnia?

Głównym przeznaczeniem spiżarni kameralnej jest przechowywanie; podobnie jak spiżarnie przeznaczone do przechowywania żywności (które tradycyjnie nazywane są spiżarniami), spiżarnie kameralne są zbudowane z myślą o użyteczności, dzięki czemu dobrze wykorzystują każdy centymetr przestrzeni dzięki wbudowanym półkom, szufladom i szafkom. Spiżarnie przeznaczone są do gotowania potraw, spiżarnie kamerdynera służą do ich serwowania.

Należy pamiętać, że spiżarnia to nie to samo, co pomywacz, mimo że nazwy te bywają czasem (i nieprecyzyjnie) stosowane zamiennie. Szulernia to również małe pomieszczenie znajdujące się tuż obok kuchni i jadalni, ale przeznaczone do mycia naczyń, przygotowywania potraw na stół i pełnienia funkcji bufora architektonicznego, który utrzymuje zapachy gotowania z dala od jadalni. Szulernia może wyglądać podobnie do spiżarni, ale zawiera również zlew i ewentualnie zmywarkę.

Projekt: Gillian Lefkowitz

Zdjęcia: Ace Misiunas

Historia spiżarni Butler's Pantries

Rodziny, które mogły sobie pozwolić na usługi kamerdynera lub innego personelu domowego, korzystały z kredensów, w których przechowywano porcelanę, kryształ, kieliszki, pościel i srebrne sztućce. Wiele szuflad i szafek było wyposażonych w mechanizmy blokujące, aby chronić te delikatne i drogie przedmioty przed złodziejami. W niektórych zamożniejszych domach w wiktoriańskiej Anglii spiżarnie bywały czymś więcej niż tylko miejscem pracy kamerdynera; niektórym kamerdynerom kazano spać w spiżarni, aby cenne srebra nigdy nie pozostały bez ochrony.

Niektóre spiżarnie pełniły funkcję centrum operacyjnego dla personelu domu, a w ich wnętrzu znajdowały się biurka, szafki na dokumenty i specjalne szuflady, w których lokaj mógł wykonywać zadania administracyjne. W większych posiadłościach można było zainstalować system przyzywowy lub interkom, za pomocą którego można było połączyć się z kamerdynerem, który pełnił rolę zarządcy domu.

Współczesne spiżarnie dla kamerdynerów

Dzisiejsze spiżarnie zachowują te same główne elementy wystroju, co ich XIX-wieczni przodkowie, ale ich przeznaczenie i sposób użytkowania jest zdecydowanie XXI-wieczny. Nie trzeba już mieć kamerdynera, aby cieszyć się korzyściami płynącymi z posiadania spiżarni w domu.

Spiżarnia znajduje się poza kuchnią lub pomiędzy kuchnią a jadalnią i jest wyposażona w wiele półek, blatów i szafek. Niektóre spiżarnie dla kamerdynerów przejęły funkcje zmywalni i mogą zawierać zlew, zmywarkę lub małą lodówkę.

JK Wnętrze mieszkania

Spiżarnie mogą być używane jako przedłużenie kuchni; duża ilość miejsca na blacie sprawia, że są pomocne przy przygotowywaniu dużych posiłków lub do przechowywania specjalistycznego sprzętu kuchennego (jak makaroniarki czy patelnie do paelli), który nie jest używany na co dzień. Spiżarnia kamerdynera może być również dobrym miejscem do lukrowania ciast i ciasteczek, pracy z czekoladą, produkcji słodyczy lub innych rzeczy, na które może mieć wpływ ciepło panujące w kuchni.

Spiżarnia kamerdynera może również pełnić funkcję przedłużenia jadalni i być wykorzystywana jako miejsce na bufet podczas przyjęć. Oprócz przechowywania bielizny i naczyń do serwowania posiłków, szafki i przestrzeń na blacie sprawiają, że spiżarnie kameralne są idealnym miejscem na domowy bar. Ponieważ pomieszczenia te mogą być klimatyzowane, spiżarnia jest doskonałym miejscem do przechowywania wina, napojów alkoholowych i innych napojów, na które może mieć wpływ światło słoneczne i temperatura otoczenia.

Jeśli nie przepadasz za gotowaniem lub organizowaniem przyjęć, możesz wykorzystać spiżarnię na wiele kreatywnych sposobów. Ponieważ spiżarnie są zbudowane z myślą o organizacji, mogą być doskonałym miejscem na domowe biuro lub przestrzeń do pracy twórczej.

Jak urządzić małą kuchnię bez spiżarni?