Co przychodzi Ci do głowy, gdy myślisz o skandynawskim designie? Jeśli wyobrażasz sobie jasne, przestronne wnętrza wypełnione minimalistycznymi meblami i elementami wystroju z połowy ubiegłego wieku, to z pewnością się nie mylisz. Ten prosty, wyrafinowany styl wnętrz zdecydowanie odzwierciedla skandynawską wrażliwość, ale należy pamiętać, że styl skandynawski może być również odzwierciedlony w ogólnym projekcie domu.

Nie wszystkie domy inspirowane krajami skandynawskimi, takimi jak Szwecja, Norwegia i Dania, wyglądają tak samo, ale kiedy projektanci mówią o "domach w stylu skandynawskim", pewne cechy przychodzą im na myśl. Nowoczesne domy budowane w Stanach Zjednoczonych zachowują niektóre z oryginalnych cech tych domów, ale ważne jest, aby zauważyć, że zawierają one również inne cechy.

Poznaj eksperta

Katy Flammia jest architektem i dyrektorem ds. architektury i projektowania wnętrz w firmie konsultingowej Spacesmith. Mieszka w pobliżu Hudson w stanie Nowy Jork.

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jakie cechy charakteryzują te domy? Oto co musisz wiedzieć o domach w stylu skandynawskim, ich cechach i bogatej historii, według architekta.

Co to jest dom w stylu skandynawskim?

Domy w stylu skandynawskim, zainspirowane tradycyjnymi szwedzkimi domami wiejskimi, charakteryzują się dwupiętrową drewnianą konstrukcją pomalowaną na jasne kolory, dużą ilością okien i jasnym, surowym drewnem w całym wnętrzu.

Co sprawia, że dom jest w stylu skandynawskim?

Alexander Spatari / Getty Images

Jeśli kiedykolwiek byłeś w Szwecji, Norwegii lub Danii - lub jeśli kiedykolwiek oglądałeś zdjęcia tych krajów - prawdopodobnie widziałeś malownicze domy o drewnianej konstrukcji pomalowane na urocze odcienie czerwieni, żółci lub bieli, inspirowane domami wiejskimi, które kiedyś można było znaleźć w Szwecji. "Kwintesencja tradycyjnego szwedzkiego domu jest dwupiętrowa, często czerwona, ze stromym, spadzistym dachem krytym dachówką, aby zrzucać śnieg" - mówi Flammia. "Często jest tam uroczy mały ganek lub przedsionek idealny do zakładania lub zrzucania ciepłych ubrań".

Wewnątrz, domy te często miały niskie drewniane sufity i podłogi z surowego drewna, które zdaniem Flamma świetnie zatrzymują ciepło w chłodniejszym klimacie. "Tradycyjnie i w nowoczesnych szwedzkich domach, jest dużo jasnego surowego drewna, czasami na wszystkich powierzchniach", mówi Flammia. "Pamiętam, że widziałam kilka domów, które wydzielały wspaniały zapach świeżo ściętego drewna".

Aby utrzymać ciepło mieszkańców w potencjalnie surowych miesiącach zimowych, domy w stylu skandynawskim zazwyczaj mają kominki wykonane z pięknych, szkliwionych, ceramicznych kafli, wraz z piecami na drewno do ogrzewania poszczególnych pomieszczeń. Często drugie piętro było jak loft, z surowymi, odsłoniętymi belkami drewnianymi i niskimi, skośnymi sufitami.

Oczywiście, nie wszystkie domy skandynawskie mają te same cechy, pewne cechy zewnętrzne i wewnętrzne definiują ogólny styl projektowania:

Zewnętrzne

 • Konstrukcja drewniana
 • Drewniany siding tradycyjnie malowany na czerwono, żółto, biało lub czarno
 • Dwa piętra
 • Okna Casement z wieloma szybami i bez ekranów
 • Stromy dach pokryty dachówką, aby zrzucać śnieg
 • Ganek lub przedsionek do zakładania lub zdejmowania ciepłej odzieży

Wnętrze

 • Niskie drewniane sufity
 • Podłogi z surowego drewna, które dobrze zatrzymują ciepło
 • Kominki z glazurowanymi kaflami ceramicznymi
 • Piece na drewno
 • Materiały z kamienia, drewna i metalu
 • Odsłonięte drewniane belki i niskie skośne sufity w pokojach na drugim piętrze
 • Wiele połączeń z otoczeniem poprzez okna
 • Świetliki dachowe wpuszczające więcej światła

Historia domów w stylu skandynawskim

Jak w przypadku wielu stylów domów, domy w stylu skandynawskim są zakorzenione w funkcjonalności. Według Flammia, skandynawskie domy mają swoje korzenie w długich domach Wikingów, które następnie ewoluowały w domy rolnicze często połączone ze stodołami i budynkami gospodarczymi z dziedzińcami. Wiele późniejszych domów skandynawskich naśladuje ten pierwotny projekt domu.

Uwielbiasz dekorować swój dom roślinami w pomieszczeniach? Rozważ dom w stylu skandynawskim z dużą ilością okien i świetlików, aby utrzymać zieleń szczęśliwą i zdrową.

Współczesne domy skandynawskie mogą również posiadać pewne odrębne cechy. Na przykład, Flammia mówi, że zazwyczaj mają one wiele połączeń z zewnętrzem poprzez okna. "Światło jest cenne zimą, a obfite latem" - mówi. "Wiele domów posiada świetliki dachowe, dzięki którym światło dzienne dociera głębiej do wnętrza domu" - dodaje.

Flammia mówi, że ten styl domu dotarł do amerykańskiego środkowego zachodu w szczytowym okresie imigracji ze Skandynawii pod koniec XIX wieku, ale dzisiejsze zainteresowanie nowoczesnym skandynawskim wzornictwem prawdopodobnie rozpoczęło się w latach 50-tych, kiedy zainteresowanie szwedzkimi i duńskimi projektantami było wysokie. "Od tamtej pory zainteresowanie skandynawskim wzornictwem mieszkaniowym utrzymuje się na stałym poziomie" - mówi.

Podczas gdy wiele nowoczesnych amerykańskich domów skandynawskich jest pomalowanych na czarno, Flammia mówi, że ten styl był ograniczony do nisko zawieszonych domów nadmorskich zbudowanych w połowie wieku i później, ponieważ miały one tendencję do wtapiania się w skały i drzewa i "znikają". "Nie znalazłbyś dwupiętrowego czarnego domu w podmiejskiej dzielnicy w Szwecji", mówi.

Co to jest dom w stylu hiszpańskim? Oto, co warto wiedzieć