Pytanie "czy najpierw pomalować listwy wykończeniowe czy ściany?" ma w sobie coś z kury albo jaja. Odpowiedź: to zależy, ale najprawdopodobniej najpierw powinny być ściany. Poprosiliśmy Davida Steckela, eksperta Thumbtack, aby pomógł nam wyjaśnić, kiedy i dlaczego najpierw należy pomalować listwy wykończeniowe lub ściany.

Zanim jednak otworzysz puszkę farby, pamiętaj, że najważniejszą częścią pracy są prace przygotowawcze. "Oznacza to wypełnienie wszystkich otworów, uszczelnienie wszystkich szwów, szlifowanie ścian i zabezpieczenie wykończonych obszarów" - mówi Steckel. Dzięki temu pomieszczenie będzie miało gładkie powierzchnie, a później nie będziesz się gapić na nierówności i dziury, zastanawiając się, dlaczego nie naprawiłeś tego przed malowaniem.

Po dokładnym przygotowaniu ścian i elementów wykończeniowych można przystąpić do malowania sufitu, który zazwyczaj jest pierwszym malowanym elementem pomieszczenia. Wówczas pojawia się pytanie: czy najpierw malować ściany, czy listwy wykończeniowe? Wybór zależy głównie od metody nakładania farby, mówi Steckel.

"Jeśli zamierzasz pomalować listwy wykończeniowe sprayem, najpierw pomaluj listwy" - wyjaśnia Steckel. "Jeśli zamierzasz malować ręcznie, najpierw malujesz ściany" - dodaje. Oto czynniki, które wpływają na tę decyzję, oraz kilka wskazówek dotyczących malowania, które pozwolą Ci poszerzyć swoją wiedzę na temat wałków.

Poznaj eksperta

David Steckel jest ekspertem ds. domów w Thumbtack i ma 15-letnie doświadczenie jako generalny wykonawca w branży budowlanej. W Thumbtack udziela właścicielom domów wskazówek, których potrzebują, aby lepiej zaplanować, ująć w budżecie i wykonać naprawy, konserwację i ulepszenia domu.

Czarny Lakier Design

Kiedy najpierw należy pomalować ściany?

Jeśli nie ma konieczności malowania natryskowego

Łatwiej jest przycinać listwy wykończeniowe niż ciąć ścianę (przycinanie polega na użyciu kąta pędzla do tworzenia bardzo cienkiej linii, używanej do wszelkich zmian kierunku, które wymagają innego koloru lub połysku farby). Steckel posługuje się taką analogią: "Jeśli pomyślisz o tym, że kiedy wycinasz listwę przypodłogową, patrzysz w dół na jej górną część i możesz być dokładny. Pomyśl, że gdybyś próbował tego dokonać w drugą stronę, musiałbyś się położyć".

Jeśli ktoś Ci pomaga

Szczęściarz z ciebie! Jeśli przyjaciel lub członek rodziny zaoferował Ci pomoc w malowaniu, skorzystaj z jego hojności, ale nie powierzaj mu żmudnej pracy malowania listew wykończeniowych. Rozłóż ściereczkę i zorganizuj imprezę malarską polegającą na malowaniu ścian.

Malowanie dużych powierzchni ścian wymaga mniej umiejętności i szczegółów niż prace wykończeniowe. Później, po tym, jak obficie im podziękujesz, sam zajmij się wykończeniami.

Jeśli nie jesteś pewien koloru

Kolory farb mogą wyglądać zupełnie inaczej w puszce niż na ścianie w różnym oświetleniu. Będziesz mieć lepsze wyobrażenie o ogólnym wpływie koloru, jeśli pomalujesz najpierw dobry fragment ściany, a nie wąskie wykończenie. W ten sposób, jeśli zmienisz zdanie, nie stracisz tyle czasu.

Tyler Karu Design

Kiedy najpierw należy pomalować listwy wykończeniowe

Jeśli malujesz natryskowo

"Powodem, dla którego najpierw maluje się listwy, jeśli maluje się je natryskowo, jest to, że na ścianach zawsze pozostaje nadmiar farby" - mówi Steckel. "Większość budowlańców i profesjonalistów maluje listwy natryskowo, a nie pędzlem lub wałkiem, aby uzyskać gładsze wykończenie, a ty chcesz, aby listwy były gładkie w dotyku i nie miały skórki pomarańczowej ani linii pędzla".

Ponieważ podczas natryskiwania zawsze stosuje się taśmę, uzyskuje się bardzo czystą linię, co pozwala na ładne przycięcie.

Skórka pomarańczowa to termin określający niewłaściwą technikę malowania, która prowadzi do powstania nierównej, wyboistej powierzchni, przypominającej - zgadłeś - skórkę pomarańczy.

Jeśli chcesz mieć przewagę

Masz nadzieję, że uda Ci się wykreślić coś z listy rzeczy do zrobienia, ale w pokoju nadal trwają prace? Dopóki nie są przesuwane duże meble, które mogłyby uderzyć w listwy wykończeniowe, możesz rozważyć pomalowanie najpierw listew wykończeniowych. Dzięki temu będziesz miał zajęcie do czasu, aż pokój zostanie wykończony i będziesz miał miejsce na pomalowanie ścian. Możesz spać spokojnie, wiedząc, że ściany nie będą się obijać i że jesteś o krok do przodu, mając już pomalowane listwy wykończeniowe.

RYANN FORD DLA LIZ MACPHAIL INTERIORS

Jak prawidłowo przygotować ściany i listwy wykończeniowe do malowania

"Każda godzina spędzona na przygotowaniach pozwoli ci zaoszczędzić więcej, gdy przyjdzie czas na malowanie" - mówi Steckel. Pomyśl o: wypełnianiu dziur, szlifowaniu, gruntowaniu, łataniu, malowaniu, sprzątaniu nadmiaru farby lub rozlanych płynów. "Jeszcze nigdy nie zdarzyło się, żeby ktoś miał wyrzuty sumienia, że poświęcił zbyt dużo czasu na przygotowanie do malowania" - mówi.

Pamiętaj, że chociaż możesz zeszlifować farbę podkładową, to po nałożeniu farby nawierzchniowej, jeśli pojawią się jakieś błędy, to będzie to ból głowy. "Musisz zagruntować, a następnie pomalować ponownie, a każda z tych warstw dodaje mikromilimetrów do wykończenia" - ostrzega Steckel. "Oznacza to, że prawdopodobnie będziesz musiał pomalować całą elewację, aby uzyskać idealne wykończenie. Tak więc, mierz dwa razy, tnij raz, przygotowuj się przez dwa dni i maluj przez jeden."

Najlepsze zastosowania farby, jakie widzieliśmy we wnętrzach jak dotąd w tym roku