Domy w stylu stodoły, oczywiście, przypominają stodoły. I jak tu nie zakochać się w bukolicznym, domowym uroku stodoły? Są one przestronne i pojemne, ale praktycznie krzyczeć przytulny komfort z ich rustykalnym odwołania. A co najlepsze: nie musisz mieszkać na farmie (ani nawet posiadać umiejętności ogrodniczych), aby cieszyć się życiem w domu w stylu stodoły.

Co to jest dom w stylu stodoły?

Domy w stylu stodoły są zbudowane jak tradycyjne stodoły rolnicze, z dwuspadowymi lub dwuspadowymi dachami, drewnianą boazerią i dużymi, otwartymi przestrzeniami wewnętrznymi.

Co sprawia, że dom jest w stylu stodoły?

Domy w stylu stodoły znane są z prostych, rustykalnych elewacji, które prawie zawsze pokryte są drewnianym sidingiem z desek. Najczęściej deski te są montowane pionowo, co pomaga utrzymać wodę deszczową przed przesiąkaniem do domu pomiędzy listwami. Niektóre stodoły używać deski i łaty bocznicy, który ma wąski pasek drewna, który obejmuje połączenia między każdą deską. Innym najbardziej popularnym rodzajem sidingu w stylu stodoły jest shiplap, który posiada drewniane rowki, które pozwalają na ścisłą instalację desek razem z płaskimi złączami, bez potrzeby ich zakrywania.

Przede wszystkim, istnieją dwa różne rodzaje ramek w stylu stodoły domy są zbudowane z: drewno, i post i belki, które zarówno funkcję odsłoniętego wykończenia drewna i otwarte, konfigurowalne plany piętra. Drewniana stodoła jest wykonana przy użyciu dużych, płaskich kawałków drewna i dużych, solidnych belek drewnianych, które pozwalają na ekspansywne, otwarte przestrzenie wewnętrzne. Dzięki nowoczesnym metodom konstrukcyjnym, drewniany dom w stylu stodoły jest niezwykle stabilny, bez konieczności stosowania tony belek i stężeń, co daje tym domom przestronne, wzniosłe wrażenie.

W domach w stylu stodoły o konstrukcji słupowo-ryglowej zamiast tarcicy o płaskich deskach używa się ciężkiego drewna, łączonego za pomocą drewnianych łączników i nie ma żadnych ścian nośnych. Słupy i belki to tradycyjny styl stodoły i był używany przez setki lat; ten szkielet jest bardzo trwały i solidny, dlatego nie jest rzadkością, że stodoły trwają przez wieki.

Najczęstszym stylem dachu spotykanym na domach w stylu stodoły jest dach gambrelowy, który jest symetrycznym dachem dwustronnym o dwóch wyraźnych połaciach; górna sekcja ma płytsze nachylenie niż dolna. Takie dachy są najlepsze dla dwupiętrowych stodół; w klasycznym stylu gambrelowym, który większość z nas kojarzy ze stodołami, górna część dachu przykrywała strych na siano, a jego bardziej płaskie nachylenie pozwalało na uzyskanie większej przestrzeni (nie wspominając o wystarczającej ilości miejsca do stania) i nadal zapewniało doskonały drenaż.

Niektóre domy w stylu stodoły są zbudowane z prostym dwuspadowym dachem, który jest dwustronny, symetryczny i trójkątny. Dom w stylu stodoły z dachem czterospadowym ma połacie ze wszystkich czterech stron, wszystkie równej długości, które spotykają się na górze, tworząc długą, prostą kalenicę. Mniejsze domy w stylu stodoły mogą mieć dach szedowy, który ma proste, płaskie nachylenie, z przednią stroną nieco wyżej niż tylną, aby umożliwić odprowadzanie wody.

Domy w stylu stodoły mogą być zbudowane z małą kopułą, znaną jako kopuła, na szczycie ich dachów. Kopuły były pierwotnie budowane, aby ciepło uciekało z góry stodoły; w dzisiejszej erze domów z klimatyzacją, kopuły te są po prostu dekoracyjne.

Tradycyjnie stodoły były budowane bez okien. W dzisiejszych domach w stylu stodoły, okna mogą być od małych i skąpych, do całkowicie masywnych; w niektórych nowoczesnych projektach, gigantyczne okna mogą zajmować większość, jeśli nie całą, ścianę zewnętrzną. Najczęściej domy w stylu stodoły mają dużą ilość dużych okien, które zalewają światłem przestronne, otwarte wnętrza.

Nawet jeśli domy w stylu stodoły nie są budowane z myślą o zwierzętach gospodarskich, nadal mają duże, przesuwane drzwi używane w stodołach w gospodarstwach rolnych. Te ciężkie drzwi są zawieszone na solidnych metalowych szynach; w niektórych domach w stylu stodoły, drzwi te są używane jako sposób na podział przestrzeni wewnętrznej, pozwalając pokojom przekształcić się z całkowicie otwartej koncepcji, w odgrodzone i prywatne.

Znaleźliśmy najlepsze drzwi stodoły - stodoła nie - które można kupić już teraz

Najczęstsze cechy domów w stylu stodoły to:

  • Drewniana rama
  • Siding z desek drewnianych
  • Gambrel dach
  • Obszerne, otwarte wnętrze
  • Poddasze na drugim piętrze
  • Duże okna
  • Wysokie sufity
  • Wyeksponowane belki drewniane

Historia domów w stylu stodoły

 

Spośród wszystkich stylów mieszkalnych, domy w stylu stodoły mogą być najstarsze. Już w czasach prehistorycznych ludzie zaczęli mieszkać obok swoich zwierząt gospodarskich, co nie tylko pomagało utrzymać ciepło w pomieszczeniach mieszkalnych dzięki ciepłu ciała, ale także chroniło zwierzęta przed złodziejami i drapieżnikami oraz uniemożliwiało im ucieczkę. Ten styl życia rozwinął się w następnych stuleciach w koncepcję małego gospodarstwa rodzinnego, w którym pomieszczenie mieszkalne było albo dołączone do obory z żywym inwentarzem, albo znajdowało się o rzut kamieniem od niej.

Angielscy, hiszpańscy, francuscy i holenderscy koloniści przywieźli do Ameryki swój własny, niepowtarzalny styl konstrukcji stodół, ale żadna z grup nie miała większego wpływu niż Niemcy. Anglik William Penn otrzymał w 1681 roku prawa do 45 000 mil kwadratowych ziemi, którą zamierzał przekształcić w osadę dla kwakrów. Tysiące niemieckich protestantów przybyło do nowej kolonii Pennsylvania (w tłumaczeniu: "Lasy Penna"), budując kwitnącą sieć farm, która zainspirowała wiele z rozwijającego się systemu rolniczego Ameryki. Niemcy przywieźli ze sobą "niski niemiecki styl domu", który stał się ideałem dla projektu stodoły.

Niskie stodoły w stylu niemieckim były budowane we wszystkich zakątkach Ameryki, ale przez większość swojej historii były używane do trzymania zwierząt, a nie ludzi. Zaczęło się to zmieniać w XX wieku, gdy nowe technologie budowlane pozwoliły ludziom przekształcić stodoły w duże, rozległe przestrzenie mieszkalne o wiejskim, naturalnym uroku. Dzisiejsze domy w stylu stodoły są projektowane jako rezydencje, które zostały zainspirowane małymi wiejskimi gospodarstwami z przeszłości; nie jest wymagany żywy inwentarz.

Typy domów w stylu stodoły

Chociaż większość domów w stylu stodoły pasują kryteria powyżej, istnieją pewne niszowe style, które czerpią inspirację z różnych form architektury kolonialnej lub stodoły style znaleźć w innych częściach świata.

Holenderskie stodoły

Domy w stylu holenderskiej stodoły mają strome, nisko zawieszone dwuspadowe dachy, które sięgają prawie do samej ziemi. Mogą być wyposażone w drzwi holenderskie, które są podzielone na górną i dolną część, i mogą być otwierane i zamykane niezależnie od siebie.

Stodoły monitorowane

Te domy w stylu stodoły mają podniesiony dach nad środkową częścią domu, co pozwala na cyrkulację powietrza i zapewnia więcej naturalnego światła.

Stodoły z angielskim szczytem

Ten styl stodoły, przywieziony do Ameryki przez najwcześniejsze kolonie, jest praktyczny i minimalistyczny. Domy w stylu stodoły pod wpływem tego stylu są zazwyczaj mniejszych rozmiarów, zwieńczone dwuspadowym dachem w kształcie litery A, z przestrzenią na poddaszu. Angielskie stodoły, znane również jako stodoły Connecticut lub Yankee, mają drzwi na ich dłuższych ścianach bocznych, a nie z przodu.

Więcej na: http://domoinfo.pl