Roślina żyrandolowa spełnia swoją nazwę: liście rozgałęziają się we wszystkich kierunkach, a każdy liść zdobią maleńkie sadzonki, z których niektóre mają wyrastające korzenie.

Pochodząca z Madagaskaru żyrandolowa roślina jest przyzwyczajona do gorącego, suchego klimatu i jest niezwykle odporna. Ponieważ sadzonki zdobią każdy cienki, długi liść, oznacza to, że żyrandole szybko się rozprzestrzeniają - są w stanie przetrwać bez względu na to, gdzie wylądują.

Jeśli masz czarny kciuk, to może być roślina dla Ciebie. Nazywana jest również "matką milionów" ze względu na maleńkie rośliny, które pokrywają liście, i nawet jeśli zabijesz jedną, istnieje szansa, że gdzieś w pobliżu rośnie kolejna. Jest to prawie niemożliwe, aby zabić tę roślinę, a w niektórych obszarach jest nawet uważana za chwast lub gatunek inwazyjny.

 • Nazwa botaniczna: Kalanchoe delagoensis
 • Nazwa zwyczajowa: Roślina żyrandolowa lub matka milionów
 • Rodzaj rośliny: Sukulenty
 • Dojrzała wielkość: Do 3 stóp wysokości
 • Ekspozycja na słońce: Jasne, częściowe światło słoneczne
 • Rodzaj gleby: Dobrze odsączające mieszanka kaktusów
 • pH gleby: 6,0 do 6,5

Pielęgnacja roślin

Jak wspomnieliśmy powyżej, ta roślina jest prawdopodobnie jedną z najłatwiejszych w pielęgnacji. Mogą być uprawiane w pomieszczeniach lub na zewnątrz, w zależności od pogody, i są raczej tolerancyjne na suszę.

Podobnie jak w przypadku innych sukulentów, można powiedzieć, czy żyrandol potrzebuje więcej światła słonecznego, jeśli zaczyna się rozciągać. Jeśli jest w domu, to prawdopodobnie będzie najlepiej zrobić w oknie na wschód, gdzie będzie się jasne światło rano. Może również dobrze radzić sobie w południowych oknach, ale może chcesz zachować go kilka stóp od okna, aby zapobiec spaleniu liści.

Na zewnątrz, rośliny są raczej tolerancyjne na różne warunki. Nie mogą wytrzymać bardzo niskie temperatury lub zamrażania, ale tak długo, jak mają wystarczająco dużo słońca i są podlewane od czasu do czasu, będą robić dobrze. Jeśli cokolwiek, trzeba się martwić więcej o rośliny rozprzestrzeniania się, gdzie nie chcesz go, a nie chcąc sadzić więcej.

Jeśli chodzi o podlewanie, mniej oznacza więcej. Ta odmiana rośliny jest podatna na gnicie korzeni, jeśli podano zbyt dużo wody, a sama roślina może zgnić i stać się obskurna, gdy jest podlewana. Ponieważ roślina ta jest tak odporna, nie potrzebuje regularnego nawożenia.

Plot Twist: Te 25 niewymagających w utrzymaniu roślin rozwija się, gdy są zaniedbane

imv

Najlepsze warunki uprawy dla żyrandoli

Jasne światło słoneczne i cieplejszy klimat są najlepsze dla roślin żyrandolowych. Pochodzą one z Madagaskaru, gdzie otrzymują niewiele składników odżywczych z piaszczystej gleby. Słońce jest niezbędne, aby upewnić się, że roślina może prawidłowo fotosyntetyzować, ponieważ potrzebuje mnóstwo energii do tworzenia małych roślin na czubkach liści.

Ponieważ jest tak odporna, roślina ta może przetrwać wszystko. Słońce gwarantuje, że roślina nie rozprostuje się i nie zacznie wyglądać nisko, a oczyszczenie podłoża wokół podstawy zapewni szybkie przyjęcie się młodych roślin. Młode rośliny są znane z tego, że przebijają się przez beton, więc są całkiem wytrzymałe.

Upewnijcie się, że gleba jest dobrze zdrenowana i raczej piaszczysta. Mieszanka glebowa 2:1 perlit-kaktus pozwoli na przepuszczanie wody, nie utrzymując korzeni w stanie mokrym. Aby zapewnić dodatkowy drenaż w pojemnikach, można dodać kamyczki.

Nie masz żwiru do drenażu? Można rozbić doniczkę z terakoty (lub użyć już rozbitej) i użyć jej kawałków jako drenażu u podstawy pojemnika.

Jak rozmnażać rośliny żyrandolowe

W rzeczywistości, rośliny żyrandolowe rozmnażają się same. Plantetki na końcu każdego liścia mają tendencję do wzrostu korzeni, zanim spadną z liścia i zakorzenią się w glebie.

Można jednak również wyhodować roślinę z sadzonek łodygowych.

Co jest potrzebne

 • Dobrze przepuszczalna mieszanka gleby
 • Ostre nożyczki
 • Hormon ukorzeniający (opcjonalnie)

Instrukcje dla sadzonek łodygowych:

 1. Wytnij kawałek rośliny żyrandol z kilkoma liśćmi na nim.
 2. Niech końce callous.
 3. Zanurz się w hormonie zakorzenienia po łodydze ma calloused i uzdrawia (zwykle trwa kilka dni).
 4. Wbij łodygę w ziemię.
 5. Trzymaj go z dala od bezpośredniego światła słonecznego i podlewaj, gdy górny cal gleby czuje się suchy. Powinna się ukorzenić w ciągu kilku tygodni.

imv

Najczęstsze problemy z uprawą

Największym problemem jest to, że żyrandol rozprzestrzenia się szybciej, niż można go kontrolować. Ponieważ każdy liść może produkować setki sadzonek, które są łatwo zdmuchiwane przez wiatr, może być najlepiej zachować tę roślinę w ograniczonym obszarze, jeśli nie chcesz tonę go.

Jedna rzecz, która zabije tę roślinę jest absolutne zaniedbanie. To nie potrzebuje dobrego podlewania co kilka tygodni, i należy go podlewać, gdy górny cal lub tak z gleby czuje się sucho. Czy umieścić go w miejscu, gdzie może otrzymać jasne, pośrednie światło słoneczne, ale wiem, że bezpośrednie słońce może spalić liście.

Innym problemem, który można napotkać jest mushy liści. Zazwyczaj jest to spowodowane nadmiernym podlewaniem. Ogranicz wodę natychmiast, i pozwól roślinie wyschnąć przed ponownym podlaniem. Jeśli wyjmiesz roślinę z doniczki i zauważysz gnijące korzenie (będą brązowe i mięsiste), odetnij je i posadź w nowej, suchej ziemi.

Doniczkowanie i przesadzanie

Naprawdę, musisz przesadzić tę roślinę tylko wtedy, gdy zauważysz korzenie wychodzące z górnej lub dolnej części gleby. Oznacza to, że zabrakło im miejsca i szukają nowego miejsca do wzrostu. Można również rozpocząć puli z niektórych roślin dzieci, jeśli chcesz pełniejsze patrząc pojemnik lub ogród. Z wszystkich plantlets ten jeden produkuje, będziesz miał pełny, bujny ogród w krótkim czasie!

Jak rozmnażać sukulenty i uprawiać ogród w pomieszczeniach?