Jeśli jesteś househunting w mieście, masz prawdopodobnie natknąć się na więcej niż kilka ofert dla domów miejskich. Jak sama nazwa wskazuje, są to domy, które zostały zaprojektowane, aby zmieścić się w gęsto zaludnionych miast i miasteczek, i dopasować dużo przestrzeni życiowej na małej działce. Domy te mogą być zbudowane w dowolnym stylu architektonicznym, są we wszystkich rozmiarach i mają układy dyktowane przez wielkość działki, na której są. Tak naprawdę jest tylko jedna prawdziwa cecha definiująca domy miejskie, a jest nią fakt, że dzielą one ściany z sąsiadami.

Co to jest dom miejski?

Kamienice to wielopiętrowe domy jednorodzinne, które dzielą co najmniej jedną ścianę z sąsiednim domem.

Domy miejskie, znane również jako domy szeregowe, są budowane w grupach, z każdym domem dzielącym jedną lub obie ściany boczne; w nieruchomościach jest to znane jako "dołączony" dom. Kamienice są bardziej kompaktowe niż domy wolnostojące, ale niekoniecznie brakuje im powierzchni kwadratowej; większość kamienic rozkłada swoje pokoje na dwie lub trzy kondygnacje, ale bardziej przestronne modele mogą mieć cztery lub więcej poziomów.

Domy miejskie były pierwotnie budowane w miastach, gdzie nieruchomości były na wagę złota, a deweloperzy musieli wcisnąć wiele domów na małe działki; w gęsto zaludnionych miastach, takich jak Nowy Jork, rzadko widuje się domy wolnostojące poza podmiejskimi dzielnicami.

Domy miejskie przez długi czas były reklamowane jako przystępna opcja dla początkujących właścicieli domów, ale nie jest to już prawdą w większości dużych miast, gdzie mogą być sprzedawane za miliony dolarów. Dzisiejsze niedrogie domy miejskie można znaleźć na przedmieściach, gdzie stały się one popularnym stylem mieszkaniowym w planowanych społecznościach. Osiedla te mogą posiadać wspólne udogodnienia, takie jak baseny, tereny rekreacyjne, centra fitness i inne obiekty komunalne. Ale, w przeciwieństwie do mieszkań, właściciele nie dzielą żadnych wejść lub wspólnych obszarów z sąsiadami.

Społeczności domów miejskich

W planowanych i strzeżonych społecznościach, domy miejskie różnią się od domów typu condo i spółdzielni w sposób zasadniczy: właściciele są w pełni właścicielami domu i ziemi, na której stoi. Oznacza to, że właściciele są odpowiedzialni za utrzymanie wszystkich aspektów domu, wewnątrz i na zewnątrz, podczas gdy w budynkach typu condo lub spółdzielczych, takie rzeczy jak dach, instalacje wodno-kanalizacyjne, podgrzewacze ciepłej wody, kompresory klimatyzacji, architektura krajobrazu i inne media należą do obowiązków zarządu wspólnoty.

Chociaż pomysł posiadania domu na własność jest atrakcyjny dla wielu potencjalnych nabywców domów, warto wspomnieć, że naprawa przeciekających dachów i systemów HVAC może kosztować dziesiątki tysięcy dolarów. Dla tych, którzy wolą nie martwić się o takie rzeczy, condo lub spółdzielnia może być lepszym wyborem.

W planowanej społeczności, właściciele domów mogą być zarządzani przez stowarzyszenie właścicieli domów, lub HOA, które nadzoruje utrzymanie i zarządzanie wspólnymi obszarami i udogodnieniami społeczności, i składa się z wybranej rady właścicieli domów.

Czy kamienice są prywatne?

Charles Bladen/Getty Images

W zależności od tego, jak zostały zbudowane, niektóre kamienice nie zapewniają właścicielom pełnej prywatności, ponieważ głośne rozmowy i czynności - takie jak odkurzanie czy oglądanie telewizji - mogą być słyszane przez sąsiadów. To zanieczyszczenie hałasem działa w obie strony: jeśli masz hałaśliwych sąsiadów, Tobie też może przeszkadzać ten dźwięk.

Typowe jest oczekiwanie pewnej ilości zanieczyszczeń dźwiękowych w starszych domach miejskich, ale w bardziej nowoczesnych konstrukcjach deweloperzy byli w stanie wykorzystać nowe materiały dźwiękoszczelne i technologię budowlaną, aby ograniczyć zakłócenia do minimum. Jeśli rozważasz dom miejski z cienkimi wspólnymi ścianami, istnieją pewne niedrogie sposoby na zmniejszenie hałasu i ochronę prywatności, takie jak dodanie wbudowanych szaf lub wyłożenie ścian wysokimi meblami, takimi jak regały na książki i szafy.

9 rzeczy, których nigdy nie powinieneś robić podczas przeprowadzki, według profesjonalistów