Słowo "żakard" z pewnością brzmi luksusowo, ale co ten termin w ogóle oznacza? W modzie i wystroju wnętrz, ten styl tkaniny istnieje od początku XIX wieku. Niezależnie od tego, czy chcesz zakupić zasłony żakardowe, czy po prostu chcesz poznać historię tego stylu, oto wszystko, co musisz wiedzieć o tej tkaninie.

Co to jest żakard?

Żakard to rodzaj tkaniny, w której kolory i wzory są wkomponowane w sam splot tkaniny, a nie są barwione lub drukowane. Termin "żakard" nie odnosi się do konkretnego wzoru, ale do krosna, na którym został utkany, nazwanego tak na cześć jego wynalazcy, Josepha Marie Jacquarda. Żakard może być utkany z wielu różnych materiałów i jest dostępny w wielu stylach, kolorach i fakturach.

Przed wynalezieniem krosna żakardowego, tkanie wzorów bezpośrednio na tkaninie było trudnym, pracochłonnym zadaniem; wykonywane ręcznie przez wykwalifikowanych tkaczy, tego rodzaju tkaniny były drogie w produkcji i jako takie, były kupowane głównie przez najbogatszych członków społeczeństwa. Tkaniny te, znane jako brokaty, były kupowane w celu zakomunikowania statusu i bogactwa; królowie i szlachta chętnie używali brokatów w sukniach balowych i wyposażeniu pałaców.

Większość tkanin była szybko tkana z jednego rodzaju nici, takich jak bawełna lub len, w ich naturalnym odcieniu. Używając wspólnego krosna, profesjonalni tkacze nawlekali długie nici, które biegły w górę i w dół tkaniny ("osnowa") w poprzek urządzenia, a następnie przepuszczali przez nie nici poziomo ("wypełnienie"); chociaż krosno ułatwiało proces tkania, był to nadal długi, pracochłonny proces, który wykonywano ręcznie, co sprawiało, że wszystkie tkaniny - nie tylko brokat - były kosztowne. Gdy długość tkaniny została ukończona, była ona farbowana lub, w przypadku droższych tkanin, mogła być zadrukowana wzorem. Dla większości ludzi, tkanina była kupowana oszczędnie i używana funkcjonalnie, z niewielką ilością w sposobie projektowania.

Wynalazek żakardu

George Rinhart / Contributor/Getty Images

Masowa produkcja tkanin rozpoczęła się wraz z wynalezieniem przemysłowego krosna mechanicznego w 1786 roku, dzięki czemu tkaniny stały się bardziej przystępne cenowo niż kiedykolwiek wcześniej, a świat mody i wzornictwa otworzył się na klasę średnią. Jednak pierwsze krosna przemysłowe były w stanie produkować na masową skalę tylko gładkie, jednowątkowe tkaniny, co oznaczało, że przez resztę XVIII wieku brokaty pozostawały domeną bogaczy.

Kiedy żakard upowszechnił brokat, szybko stał się on symbolem statusu dla klas średnich i wyższych, które głównie używały nowych tkanin żakardowych jako obicia mebli, zasłony i inne elementy ozdobne, które były zawsze na widoku, aby cieszyć się nimi na co dzień i pokazać pozycję społeczną domu. Chociaż nie kojarzymy go już z żadnym społecznym podtekstem i chociaż może być używany w każdej modzie, żakard jest nadal używany głównie w meblach, pościeli i wystroju wnętrz.

W 1804 roku francuski tkacz Joseph Marie Jacquard wynalazł krosno swojego imienia, które wykorzystywało karty dziurkowane do regulacji procesu tkania. Mechanizm ten, znany również jako mechanizm Jacquarda, przystawka Jacquarda lub system Jacquarda, został zainspirowany nowo wynalezionymi pianinami, które używały długich rolek dziurkowanego papieru do odtwarzania długich utworów muzycznych. Jacquard wymyślił, jak wykorzystać tę samą technologię do przełożenia projektów na serię kart dziurkowanych, które zautomatyzowałyby ruchy krosna, pozwalając na użycie wielu kolorowych nici jako wypełnienia tkaniny i tkanie ich we wcześniej zaprojektowane wzory bez potrzeby angażowania człowieka.

Ten stary wzór pojawia się wszędzie - oto, co musisz wiedzieć

Żakard dzisiaj

Żakard i jego krosno stały się synonimem wszystkich tkanin wielowątkowych, a każdy indywidualny rodzaj - tak, nawet brokat - jest teraz znany jako rodzaj tkaniny żakardowej. Termin "brokat" odnosi się teraz do cięższych tkanin z lekko wzniesionym wzorem, który nadaje tkaninie fakturę i luksusowy, dramatyczny wygląd.

Żakard damasceński jest zazwyczaj wykonany z bawełny, lnu lub jedwabiu, z wplecionym wyszukanym wzorem. W damasce używany jest tylko jeden kolor, ale nici są różnej grubości, co sprawia, że wzór jest subtelnie opalizujący.

Tkaniny żakardowe są znane ze swojej trwałości i odporności na blaknięcie, co jest kolejnym doskonałym powodem, aby rozważyć ten rodzaj tkaniny na meble, zasłony lub inne miejsca w domu, gdzie jest dużo światła. Ponieważ każdy pojedynczy wątek jest barwiony w roztworze, są one bardziej odporne na kolor niż tkaniny drukowane, które zostały wybiórczo barwione i mogą być ścierane z czasem przy wielokrotnym użyciu.

Te teksturowane dywany naturalnie pasują do Twojego domu