Trendy przychodzą i odchodzą, ale niektóre elementy wystroju pozostają ikonami. Od kafelków w metrze po okładzinę ze stoczni - za Twoimi ulubionymi pomysłami na wystrój wnętrz kryje się bogata historia. Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak to się stało, że krzesła w kształcie wahaczy zaczęły pojawiać się w każdej jadalni? A może chcesz dowiedzieć się więcej o płytkach lastrykowych? W naszej nowej serii będziemy grzebać w naszych ulubionych ikonach świata designu i odkrywać zaskakującą (a czasem dziwną) historię, która się za nimi kryje.

Choć nazwa Scalamandré może być Ci obca, to z pewnością znasz ich oszałamiające grafiki. Ten luksusowy dom projektowy słynie z produkcji oklein ściennych, tworząc piękne i ponadczasowe wzory w stylach od inspirowanego art deco do tradycyjnego stylu toile. Ich najsłynniejszy wzór, uwieczniony w filmie Wesa Andersona z 2001 r. The Royal Tenenbaums, jest jasny, odważny i natychmiast rozpoznawalny: tapeta Zebras. Ten niepowtarzalny wzór, stworzony po raz pierwszy w latach 40-tych XX wieku dla nowojorskiej restauracji Gino of Capri, pozostał znakiem rozpoznawczym marki Scalamandré.

"Wzór Zebras jest odważny, graficzny i pozbawiony nadmiaru szczegółów, co czyni go ponadczasowym i pozwala mu rozprzestrzeniać się w szerszym zakresie stylów", mówi Faith Stoveld, kierownik marketingu Scalamandré, w rozmowie z MyDomaine. "Projekt jest również częścią historii i przedstawia pewien rodzaj czynnika "in-the-know", który jest wspólny dla ludzi, którzy wiedzą o Scalamandré, Gino's lub The Royal Tenenbaums i mają je zainstalowane w swoim domu".

Wzór Zebry jest odważny, graficzny i pozbawiony nadmiaru detali, co czyni go ponadczasowym i pozwala na zastosowanie go w szerszym zakresie stylów.

Od powstania marki po jej dzisiejsze dziedzictwo - oto wszystko, co musisz wiedzieć, aby stać się wtajemniczonym użytkownikiem Scalamandré.

Odłóż farbę - oto najlepsze miejsca do kupowania tapet

Gdzie wszystko się zaczęło

Projekt: Tyler Karu, fot: Erin Little Photo

Jak wiele historii związanych z wpływowym wzornictwem, początki House of Scalamandré sięgają Włoch. Franco Scalamandré wyemigrował z Neapolu w 1923 roku, uciekając przed wczesnym okresem reżimu Mussoliniego. Po znalezieniu pracy w Westinghouse Electric Company dzięki swojemu inżynierskiemu wykształceniu, Scalamandré ostatecznie wylądował w The Sealy School of Interior Design w Paterson, New Jersey, ucząc projektowania architektonicznego. Dzięki temu stanowisku, Scalamandré był w stanie importować włoskie tkaniny do swoich różnych projektów i w końcu wyprodukował swój pierwszy druk na jedwabiu w 1926 roku. Zaledwie kilka lat później, Scalamandré ożenił się z Florą Baranzelli, włoską projektantką i w 1929 roku założyli firmę Scalamandré Silks w Paterson.

Od tego momentu jego biznes nabrał rozpędu, w czym pomógł mu rozwijający się w latach 20. ruch konserwatorski, którego celem było ratowanie i ochrona zabytkowej architektury. Jeden z jego najbardziej prestiżowych klientów, ceniony wydawca William Randolph Hearst, zatrudnił go do utkania siedmiu jardów tkaniny, aby dopasować niebieską brokatelle dla swojej posiadłości. Według legendy Scalamandrégo, Hearst początkowo uważał, że tkanina wygląda na zbyt nową. Scalamandré zabrał tkaninę z powrotem do domu, ponownie ją zafarbował i położył na dachu na noc, gdzie niespodziewanie spadł śnieg, pozostawiając tkaninę w doskonałej estetyce vintage. Hearst nazwał ją "najlepszą reprodukcją, jaką ktokolwiek kiedykolwiek widział"."

Od tego momentu Scalamandré zyskał reputację najlepszej firmy tekstylnej, jak również klientów, odnawiając draperie dla Monticello w latach 50-tych i przeprojektowując publiczne pokoje w Białym Domu za czasów administracji Kennedy'ego. Choć dom projektowy odniósł wielki sukces, historia jego najsłynniejszej wersji zaczyna się w latach 40.

Projekt okleiny ściennej Zebras

Dzięki uprzejmości Scalamandré

Tapeta Zebras została po raz pierwszy stworzona w latach 40. XX wieku dla restauracji Gino of Capri lub "Gino's", jeśli byłeś jednym z mieszkańców Upper East Side, którzy odwiedzali to miejsce. W przeciwieństwie do powszechnego przekonania, oryginalny projekt został stworzony przez przyjaciela Scalamandrégo, Valentino, a nie przez samego Scalamandrégo.

"Nie mając dowodów wizualnych, mówi się, że Valentino stworzył ten wzór, aby przedstawić safari, na które jego przyjaciel, Gino, chciał pojechać, ale nigdy nie był w stanie wykreślić go ze swojej listy" - mówi Stoveld. "Wzór został umieszczony nad żywymi kolorami, aby ukryć przyszłe plamy po sosie podczas spożywania posiłków w restauracji".

Kiedy restauracja została poważnie uszkodzona w wyniku pożaru w latach 70-tych, żona Scalamandrégo, Flora, podjęła się przywrócenia wzoru, a jej projekt wykonany z wolnej ręki jest obecnie znany na całym świecie jako ikoniczny nadruk Zebras. Od momentu, gdy stał się emblematem restauracji Gino's do pojawienia się w kulturze popularnej, jak Mighty Aphrodite i The Royal Tenanbaums, wzór ten zyskał popularność poza przemysłem projektowym.

"Tapeta Zebras była uwielbiana przez wszystkich, którzy odwiedzali restaurację Gino of Capri, jednak to, co dziś jest znane jako nasz kultowy wzór, to wersja Flory Scalamandré z wolnymi rękami, która stała się najbardziej popularna i celebrowana po zainstalowaniu jej z powrotem w restauracji, przywracając jej bywalcom nostalgiczne wspomnienia" - wyjaśnia Stoveld.

Niejednokrotnie przeglądając strony magazynów, w których prezentowane są czyjeś domy, można dostrzec ukochane Zebry.

Choć projekt Flory miał być wierny oryginałowi, podczas produkcji doszło do małej wpadki.

"Producent ekranów przypadkowo pominął paski w motywie Zebry podczas tworzenia ekranów" - wyjaśnia Stoveld. "Zamiast czekać, Gino chciał, aby tapeta została zainstalowana tak szybko, jak to możliwe i nie przeszkadzał mu brak paska. Brakujący detal paska stał się częścią historii wzoru, a Zebras był natychmiastowym hitem!".

Tapeta ścienna Zebras dzisiaj

Projekt: Garrow K Designs; fot: JRG Photo

Po tylu latach nietrudno natknąć się na wzór Zebry w naturze. Choć pierwotnie wzór ten był wykonany w odważnym kolorze czerwonym, dziś można go znaleźć w 11 innych wersjach kolorystycznych i wyprodukować jako tkaninę wewnętrzną lub zewnętrzną, a nawet w postaci winylowych i trawiastych tapet ściennych.

Ten kultowy wzór, popularny w pokojach kąpielowych, pokojach dziecięcych i salonach, nie wykazuje oznak słabnącego uwielbienia opinii publicznej.

"Często zdarza się, że przeglądając strony czasopism o czyimś domu, można dostrzec ukochane Zebry" - mówi Stoveld. "Największą radość sprawia nam, gdy jesteśmy w stanie niespodziewanie dostrzec figlarne Zebry zainstalowane w domu, ponieważ wiemy, że oznacza to, że ktoś pokochał ten wzór na tyle, aby włączyć go do swojego życia na co dzień, a to jest zaszczyt!".

Urzekająca prawdziwa historia o tym, jak krzesła Wishbone zawładnęły światem designu