Nawet jeśli uważasz, że nie wiesz, co to jest dom dwupoziomowy, jeśli dorastałeś na jednym z niezliczonych przedmieść, które powstały w całym kraju w latach 50-tych, prawdopodobnie widziałeś (lub dorastałeś w!) klasyczny dom dwupoziomowy. Jeśli jakimś cudem nigdy nie widziałeś go osobiście, na pewno widziałeś go w telewizji, dzięki jednemu z najbardziej kultowych (i nieuniknionych) sitcomów w historii telewizji: The Brady Bunch.

Czerpiąc inspirację z otwartych domów typu ranczo na przedwojennych przedmieściach, domy dwupoziomowe zostały specjalnie zaprojektowane, aby dać mieszkańcom przedmieść dużo miejsca; pakując dużo przestrzeni życiowej na małej działce, domy dwupoziomowe były przestronną, niedrogą opcją dla rodzin. Dziś pozostają one atrakcyjne dla rodzin każdej wielkości, a także dla ludzi szukających otwartej, nieokreślonej przestrzeni oddzielonej od obszarów mieszkalnych, które można dostosować do ich specyficznych potrzeb życiowych/pracowych.

Co to jest dom dwupoziomowy?

W przeciwieństwie do nieco dwuznacznie nazwanych stylów domów, takich jak Cape Cod, kolonialny czy rzemieślniczy, domy dwupoziomowe dają dokładnie to, co reklamują: dom z rozłożonymi poziomami. Domy te mają trzy lub więcej poziomów, które są połączone krótkimi schodami.

Co sprawia, że dom jest dwupoziomowy?

Domy dwupoziomowe mogą rozrastać się na dużej powierzchni, bez ścisłego ograniczenia powierzchni, co oznacza, że architekci mogą łatwo wykazać się kreatywnością; nie ma sztywnych reguł co do tego, które pokoje gdzie mają być umieszczone, ani jak mogą być rozplanowane poziomy lub klatki schodowe. Istnieje jednak wiele cech wspólnych dla wielu różnych stylów domów dwupoziomowych:

Wygląd zewnętrzny:

 • Wiele poziomów
 • Asymetryczna fasada
 • Niskie dachy dwuspadowe
 • Szerokie, zwisające okapy
 • Podwójnie zawieszone okna
 • Duże okno z obrazem
 • Patio z przesuwanymi szklanymi drzwiami
 • Przyłączone garaże
 • Wykorzystanie naturalnych materiałów budowlanych, takich jak cegła i drewno

Wnętrze:

 • Duże, otwarte przestrzenie mieszkalne
 • Krótkie klatki schodowe
 • Wiele strychów i schowków
 • Wykończone piwnice
 • Pralnia
 • Minimalna ornamentyka

Historia domów dwupoziomowych

H. Armstrong Roberts/ClassicStock/Getty Images

Domy dwupoziomowe zaczęły pojawiać się na rozwijających się amerykańskich przedmieściach w latach 50-tych i szybko zyskały popularność dzięki swojej - wówczas - "nowoczesnej" estetyce. W gruncie rzeczy, domy dwupoziomowe są pochodną domów w stylu ranczo z lat 30-tych, które charakteryzowały się otwartymi planami, dużymi drzwiami tarasowymi i łatwością mieszkania wewnątrz i na zewnątrz.

W przeciwieństwie do jednopiętrowych domów ranczerskich, domy dwupoziomowe oferowały nabywcom domów z połowy ubiegłego wieku o wiele więcej miejsca, co czyniło je idealnymi dla rodzin. I, ze względu na ich sprytny rozłożony projekt, te domy były w stanie ciasno więcej stóp kwadratowych przestrzeni życiowej na małej działce, co utrzymało je w cenie dla wschodzącej klasy średniej.

Rodzaje domów dwupoziomowych

Standardowy Split

W standardowym domu dwupoziomowym drzwi wejściowe otwierają się na parterze, który prowadzi bezpośrednio do środkowego poziomu, gdzie znajduje się kuchnia, jadalnia i salon. Dwie krótkie klatki schodowe odgałęziają się od tego obszaru wejściowego; jedna prowadzi do poziomu górnego zawierającego sypialnie i łazienki, druga prowadzi w dół do wykończonej piwnicy, która może być wykorzystywana do wielu celów, takich jak domowe biuro, siłownia, jama lub pokój zabaw. Zazwyczaj poziom piwnicy w standardowym podziale jest podłączony do dołączonego garażu.

Side Split

Najczęstszym typem domu split-level jest side-split; projekt, w którym każdy pojedynczy poziom jest widoczny z przodu domu. Ten dom dzieli się na dwie strony, zataczając poziomy między sobą. Po jednej stronie, kuchnia i główne pomieszczenia mieszkalne są rozłożone na jednym poziomie. Po drugiej stronie domu znajdują się dwa poziomy zbudowane bezpośrednio na sobie, z których każdy łączy się z głównym poziomem krótkimi, półpiętrowymi schodami; sypialnie i główne łazienki znajdują się na górnej kondygnacji, a pod nimi jest wykończona piwnica i garaż.

Tylny podział

Back-split ranch jest ułożony prawie identycznie jak side split, z jedną zasadniczą różnicą: został obrócony o 90 stopni. Kiedy patrzysz na dom z tylnym podziałem poziomu od krawężnika, wydaje się, że ma jedną historię, jak dom w stylu ranczo; przejdź do boków lub tyłu domu, a pozostałe dwa poziomy pojawiają się w widoku.

Podzielony na stosy

Stacked split-level dom ma co najmniej cztery piętra; pomyśl o tym jak side split, ale z innej historii zbudowanej nad salonem. Te domy mają główną klatkę schodową, która łączy każdy z rozłożonych w czasie poziomów z krótkimi zestawami kroków.

Ziemisty, funkcjonalny styl domu z rdzennymi korzeniami Pueblo