Wprowadzanie do wnętrz roślin domowych z zewnątrz to "rosnący" trend! W tym artykule zajmiemy się zielonymi palcami, przedstawiając kilka wspaniałych pomysłów na rośliny do łazienki.

Jeśli ostatnie dane dotyczące sprzedaży cokolwiek mówią, jako naród wydajemy teraz więcej na rośliny domowe niż kiedykolwiek. Ponieważ coraz więcej z nas przeprowadza się do miasta i mieszka w mieszkaniach bez ogrodu, to właśnie nasze domy potrzebują odrobiny zieleni, aby poprawić sobie humor.


Innym dobrym powodem, dla którego rośliny domowe, zwłaszcza w łazience, są tak popularne, jest fakt, że korzyści płynące z ich stosowania są powszechnie znane - pomagają filtrować i oczyszczać powietrze wokół nas. Rośliny sprzyjają tworzeniu bardziej relaksującego i uspokajającego środowiska, utrzymując nas w jedności z naturą i sprawiając, że czujemy się bardziej ekologiczni.

W tym wpisie na blogu odkryjemy miejską dżunglę i sprawdzimy, które rośliny są najlepsze do łazienki i dlaczego, a także poznamy kilka kreatywnych sposobów na dodanie roślinnego życia do Twojej łazienki.


Jakie rośliny najlepiej nadają się do łazienki?

Wspaniałą cechą łazienek jest to, że często panuje w nich wilgotna atmosfera, co może działać na korzyść przy wyborze roślin. Istnieje szeroki i często oszałamiający wachlarz roślin, z których możesz wybierać, więc aby pomóc Ci rozwinąć Twoje ambicje, oto nasz osobisty wybór.

Aloe Vera

Prawdopodobnie słyszałeś o tej roślinie ze względu na jej właściwości lecznicze (może być używana do gojenia ran i łagodzenia suchej skóry). Aloes nie potrzebuje dużo wody - wilgotność w łazience może po prostu wystarczyć. Roślina ta lubi światło słoneczne, więc trzymaj ją w pobliżu okna.

Bambus

Jeden z najbardziej zrównoważonych zasobów naturalnych na naszej planecie i materiał, z którego produkujemy wiele naszych akcesoriów łazienkowych, bambus to świetna roślina do łazienki. Nie potrzebuje dużo światła ani wody, nie wymaga też gleby, gdyż żywi się samą wodą i kamykami. Rośnie bardzo szybko, dlatego trzeba go regularnie przycinać, a w razie potrzeby można go łatwo przekształcić.

Paproć bostońska

Bardzo popularna roślina, którą można znaleźć w większości centrów ogrodniczych i dużych supermarketów. Świetnie nadaje się do wieszania, ponieważ ma falbaniaste liście, które mogą rosnąć dość długo i zwisać. Utrzymuj glebę wilgotną, ale nie przesadzaj z podlewaniem. Roślina potrzebuje dużej ilości światła słonecznego, dlatego idealnie nadaje się do powieszenia na framudze okna. Dowiedz się, jak stworzyć własną wiszącą donicę z makramy.

Roślina z żeliwa

Znana z niskich wymagań pielęgnacyjnych żeliwna roślina może przetrwać w słabym oświetleniu i przy rzadkim podlewaniu - świetnie sprawdza się także w ekstremalnych upałach! Przed podlaniem pozwól tej roślinie wyschnąć.

Chińska odmiana zimozielona

Ta roślina domowa, która zyskuje coraz większą popularność dzięki atrakcyjnym, smugowatym liściom, preferuje cieplejsze temperatury, ale nadaje się do ogólnych warunków w łazience. To naprawdę uniwersalna roślina, która w razie potrzeby toleruje inne środowisko.

Bluszcz

Każdy zna i rozpoznaje klasyczny bluszcz angielski, który zwykle można zobaczyć, jak pnie się po zboczach malowniczych wiejskich domków. Jest to jedna z najlepszych roślin oczyszczających powietrze, dlatego świetnie nadaje się do stosowania zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Idealnie nadaje się do powieszenia lub posadzenia na gzymsie - liście będą rosły i spływały w dół. Roślina ta wymaga umiarkowanego nasłonecznienia i lubi wysoki poziom wilgotności powietrza. Jeśli w łazience nie ma wystarczająco dużo światła, w słoneczne dni przenieś ją do innego pomieszczenia w domu, aby zapewnić jej tak bardzo potrzebny dopływ światła.

Orchidea

Ta roślina kwitnąca jest bardzo dobrze znana i może pomóc stworzyć atmosferę domowego spa. Potrzebuje pośredniego światła słonecznego, aby nie poparzyć liści.


Pomysły na rośliny w łazience

Od najbardziej okazałego wystroju po najmniejszą szatnię - każda łazienka ma potencjał dla roślin. Aby ułatwić Ci zadanie, przedstawiamy następujące pomysły na rośliny w łazience.

Tropikalny klimat w gorącym miejscu

W ostatnim czasie wnętrza o tematyce tropikalnej przeżywają prawdziwy rozkwit. Są one tak popularne, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy poświęciliśmy temu stylowi nie jeden, ale dwa artykuły.

W naszym pierwszym artykule przedstawiliśmy ten trend i pokazaliśmy, jak "uzyskać wygląd Tropical", nawet na małej przestrzeni.

Nasz najnowszy artykuł jest uaktualnieniem tego stylu i zawiera 8 tropikalnych pomysłów na łazienkę w miejskiej dżungli. Dzięki nieco bardziej industrialnemu charakterowi, styl ten jest świeży i nowoczesny.

Jeśli zastanawiasz się nad pełną metamorfozą łazienki w stylu tropikalnym, od tych wpisów najlepiej zacząć.

Wykorzystaj regały drabinkowe do uprawy roślin pnących

Dzięki regałom drabinkowym możesz naprawdę dać upust swojej kreatywności przy wyborze roślin do łazienki (patrz wyżej). Dowiedz się, jak zorganizować łazienkowe regały drabinkowe, aby w pełni wykorzystać możliwości zieleni.

Ożyw swoje ściany

Prosty, ale efektowny sposób na dodanie bujnej zieleni do łazienki lub innego pomieszczenia w domu - dlaczego nie stworzyć własnej żywej ściany? Jest to łatwe do zrobienia, o czym przekonasz się, oglądając ten krótki filmik krok po kroku.


Bądź kreatywny, wieszając rośliny

Jeśli na Twoich półkach naprawdę nie ma miejsca na kolejną roślinę doniczkową, istnieje zabawny i pomysłowy sposób na wygospodarowanie większej przestrzeni. Wystarczy trochę sznurka i kilka akcesoriów, aby stworzyć własny makramowy wieszak na rośliny, dzięki któremu będziesz mógł cieszyć się zielenią w dowolnym miejscu.

Jeśli nie ma wystarczająco dużo miejsca, dlaczego nie powiesić roślin pod sufitem?

Twój własny ogród w misie

Terrarium, zazwyczaj zawierające wybrane rośliny ozdobne w zamkniętym i przezroczystym pojemniku, to szybki, łatwy i niewymagający konserwacji sposób na wprowadzenie zieleni do łazienki. Dowiedz się, jak zrobić terrarium w swojej łazience.

Nawet najmniejszą szatnię można ożywić dzięki odpowiednim roślinom.


Więcej pomysłów na ekologiczną łazienkę

Jeśli szukasz więcej zielonych inspiracji, zapoznaj się z naszymi najnowszymi poradnikami stylistycznymi, w których pokazujemy, jak stworzyć własną organiczną oazę lub zatracić się w tropikalnej łazience. Więcej inspiracji znajdziesz na naszym blogu z pomysłami na łazienkę.