Chcesz kreatywnie podejść do swoich ścian? Przedstawiamy 8 pomysłowych sposobów wykorzystania płytek metra w łazience lub kuchni, z wykorzystaniem różnych wzorów i kolorów.

Zaprojektowane tak, aby przypominały małe, szkliwione płytki, jakie można znaleźć na klasycznych stacjach metra, płytki metra są niezwykle uniwersalne i mogą być stosowane zarówno w tradycyjnym, jak i nowoczesnym wystroju. Biorąc pod uwagę liczbę przesłanych nam zdjęć łazienek klientów, w których je zastosowano, można stwierdzić, że są one bardzo popularne!

Zapoznaj się z 8 kreatywnymi sposobami ułożenia płytek metra:


1. Płytki metra o strukturze cegły

Choć wiele osób ogranicza się do stosowania płytek metra w sposób "cegiełkowy" (czyli wykładania fugi na przemian w kolejnych rzędach, podobnie jak w murarstwie), istnieje wiele innych, bardziej kreatywnych sposobów ich układania.

Klasyczny styl wiązania cegieł, idealny do łazienek w stylu tradycyjnym i współczesnym, jest najczęściej spotykanym układem płytek metra.

Jeśli podoba Ci się pomysł ułożenia płytek w ceglaną spoinę, ale musisz pokryć większą powierzchnię ściany, możesz zaoszczędzić czas i pieniądze, zwiększając rozmiar swoich płytek metra. Płytki Metro Maxi (na zdjęciu poniżej) są nieco dłuższe niż zwykłe płytki Metro i mają wymiary 100 mm x 300 mm.

Pokryj większą przestrzeń i zacznij kreatywnie dobierać kolory, używając płytek Maxi Metro.


2. Proste płytki metro

Prosta alternatywa dla płytek ceglanych - płytki proste (w których wszystkie fugi są ułożone w jednej linii) to prawdopodobnie najbardziej powszechna cecha ścian i podłóg pokrytych płytkami. Stosując ten styl, można wprowadzić do wnętrza nieco więcej jednolitości - oczywiście, jeśli ktoś lubi tego typu rozwiązania!


3. Pionowe płytki metro

Podczas gdy układy poziome są bardziej tradycyjne, pionowy układ płytek może nadać łazience bardziej współczesny wygląd, przyciągając wzrok ku górze. Takie rozwiązanie sprawdza się szczególnie dobrze po wewnętrznej stronie kabiny prysznicowej, wokół wanny, a nawet w przypadku desek w tradycyjnym stylu (patrz poniżej).

Pionowe płytki metra przyciągają wzrok ku górze, dając poczucie przestrzeni nawet w najmniejszych łazienkach.


4. Płytki metro w jodełkę

Innym ciekawym stylem jest jodełka. Tak zwany, ponieważ wzór ten przypomina szkielet śledzia. Chociaż wzór jodełki jest znacznie trudniejszy do uzyskania (należy uważać, ponieważ błędy będą rzucać się w oczy!), efekt może być oszałamiający, zwłaszcza jeśli zastosuje się mieszankę kolorów.

Ułóż płytki metra w jodełkę i zmieszaj różne kolory, aby uzyskać oszałamiający wygląd.


5. Płytki z przesuniętymi liniami

Wariacja na temat. Płytki układa się tak, jakby układało się je w cegiełkę, ale zamiast układać je w jednej linii, wystarczy przesunąć fugę o określoną długość w każdym kolejnym rzędzie. W ten sposób zachowasz pewien stopień jednolitości, ale rozłożysz wzór na większej powierzchni - idealne rozwiązanie w przypadku większych ścian.


6. Ukośne płytki metra

Chociaż konieczne będzie przycinanie płytek, aby przylegały do płaskich powierzchni (np. listwy przypodłogowej, podłogi lub sufitu), płytki metra ułożone po przekątnej naprawdę nadadzą wystrojowi indywidualny charakter. Możesz nawet dodać płytki w innym kolorze, aby przyciągnąć wzrok do określonego punktu lub elementu w łazience.


7. Płytki metra w chevron

Kolejna wariacja, tym razem na temat stylu jodełki. Bardziej dekoracyjny efekt można uzyskać, układając płytki metra we wzór szewronu. Również w tym przypadku połączenie kolorów może być bardzo skuteczne, upewnij się tylko, że ściana nie będzie wyglądać jak rondo na drodze A!


8. Połączenie pionu i poziomu

Jeśli masz już dość układania płytek w "jednym kierunku", dlaczego nie zrobić z nich "małego miksu"? W łazience lub kuchni, w której króluje "The X Factor", mieszany wzór poziomych i pionowych płytek metro może okazać się strzałem w dziesiątkę!

Ta kuchnia, w której zastosowano płytki Deep Metro w odważnym odcieniu niebieskiego, wygląda naprawdę smakowicie.


Kolorowe fugi

Oprócz układania płytek metra w różnych wzorach i układach, innym sposobem na nadanie kuchni indywidualnego charakteru jest zmiana koloru użytej fugi. Coraz większą popularnością cieszą się kolorowe fugi, które dodatkowo podkreślają charakter płytek. Spróbuj połączyć czarną fugę z białymi płytkami, aby uzyskać monochromatyczny schemat kolorystyczny. Ale nie ograniczaj się do czerni i bieli - szare łazienki są bardzo modne i można je łatwo uzyskać za pomocą płytek w metrze. Kliknij tutaj, aby zobaczyć więcej pomysłów na szarą łazienkę.


Zainspiruj się

Jeśli szukasz kreatywnych sposobów na spersonalizowanie ścian i podłóg w swojej łazience lub kuchni, zajrzyj do naszego działu inspiracji dla domu. Znajdziesz tam mnóstwo pomysłów na czyste płytki, a także sposoby wykorzystania paneli ściennych pod prysznicem i wspaniałe inspiracje dotyczące podłóg.


Płytki metro w sklepie

Już dziś zapoznaj się z naszą szeroką ofertą płytek metro i zacznij działać!