Trendy przychodzą i odchodzą, ale niektóre elementy wystroju pozostają ikonami. Od kafelków w metrze po okładzinę ze stoczni - za Twoimi ulubionymi pomysłami na wystrój wnętrz kryje się bogata historia. Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak to się stało, że krzesła w kształcie wahaczy zaczęły pojawiać się w każdej jadalni? A może chcesz dowiedzieć się więcej o płytkach lastrykowych? W naszej nowej serii będziemy grzebać w naszych ulubionych ikonach świata designu i odkrywać zaskakującą (a czasem dziwną) historię, która się za nimi kryje.

Nowoczesny styl midcentury jest z łatwością jednym z najbardziej pożądanych i klasycznych stylów projektowania, który można wypróbować na własnej skórze. Właściciele domów, którzy decydują się na dom w stylu lat 60-tych, chętnie przyjmują jego czyste, poziome linie i ukłon w stronę trendów z przeszłości, takich jak drewniane panele i design inspirowany przestrzenią.

W ślad za tym podąża popularny stolik na cokole, znany pod potoczną nazwą stolik Tulipan. Ten elegancki i szykowny element można dziś znaleźć we wszystkich rodzajach wnętrz, od domów udrapowanych w stylu midcentury po białe i jasne przestrzenie, które można znaleźć na całym Instagramie. Stół ma wspaniałe początki, wymyślone przez słynnego projektanta Eero Saarinena, i pozostaje popularny z wielu powodów: jest elegancki, oszczędza miejsce i jest tak uroczy.

"Stół Tulipan to korzyść dla każdej remontowanej kuchni," mówi Charlie Coull z Charlie Coull Design w wywiadzie dla MyDomaine. "Klasyczny cokół funkcjonuje dobrze w ustawieniu bankietowym, a jego ponadczasowy design uzupełnia dom w stylu midcentury".

Więc, jak ten jeden nowatorski stół stał się powszechny w tonach współczesnych kuchni i jadalni? Zanurzmy się w to.

Anne Sage

Gdzie wszystko się zaczęło

Początki stołu Tulipan pochodzą od nikogo innego jak od Eero Saarinena, tego samego fińskiego architekta, który stworzył wspaniały łuk Gateway Arch w St. Louis wraz z wieloma innymi słynnymi konstrukcjami.

Louis wraz z wieloma słynnymi budowlami. Saarinen już od najmłodszych lat był otoczony wzornictwem, ponieważ jego ojciec był światowej sławy architektem, a matka artystką specjalizującą się w tekstyliach. Jako nastolatek Saarinen często pomagał ojcu w projektowaniu mebli, a następnie studiował architekturę w Yale i uczył w Cranbrook Academy of Art w Bloomfield Hills w Michigan.

To właśnie tam Saarinen poznał słynnego projektanta Charlesa Eamesa, z którym szybko się zaprzyjaźnił i stał się partnerem w projektowaniu. Nie ma to jak zaprzyjaźnić się z innym niesamowitym projektantem, ponieważ gwarantuje to kreatywną współpracę jak żadna inna. W szczególności Saarinen i Eames stworzyli kilka przełomowych projektów, w tym kolekcję krzeseł z formowanej sklejki na sponsorowany przez MoMA konkurs Organic Design in Home Furnishings 1940. Kolekcja ta została nagrodzona we wszystkich kategoriach, stawiając tych dwóch młodych przyjaciół designu na czele amerykańskiego ruchu nowoczesnych mebli.

Podczas pobytu w Cranbrook, Saarinen poznał również Florence Knoll, która później założyła firmę meblową Knoll. Ta dwójka pozostawała blisko siebie przez następne lata kariery Saarinena, co pozwoliło mu mieć duży udział w projektowaniu charakterystycznych elementów dla Knoll - jednym z nich był funkcjonalny i uroczy Saarinen Table, zwany również Tulip Table, zaprojektowany w 1957 roku wraz z całą kolekcją mebli Pedestal.

"Kiedy projektant Eero Saarinen, przyjaciel Florence Knoll z dzieciństwa i na całe życie, zdecydował się zaprojektować kolekcję mebli dla Knoll, chciał zaprojektować coś, co nigdy wcześniej nie zostało zrobione" - mówi Leah Kalotay, dyrektor marki Knoll, w MyDomaine. "W 1955 r. powiedział Florencji: 'Mamy krzesła z czterema nogami, z trzema, a nawet z dwiema, ale nikt nie zrobił jeszcze krzesła z jedną nogą - więc to właśnie zrobimy'. Kolekcja Pedestal powstała w oparciu o tę koncepcję oraz wiedzę Eero z zakresu rzeźby."

Mamy krzesła z czterema nogami, z trzema, a nawet z dwiema, ale nikt jeszcze nie stworzył krzesła z jedną nogą - więc to właśnie zrobimy".

Projekt stołu Tulipan

Ten stół na piedestale został zaprojektowany przez Saarinena w jasnym celu: wyeliminowania mnóstwa nóg, które znajdują się pod tradycyjnym stołem jadalnianym, który czasami może wyglądać zbyt kłopotliwie. Cała kolekcja mebli Pedestal firmy Knoll miała na celu rozwiązanie problemu "brzydkiego, zagmatwanego, niespokojnego świata" pod stołami i krzesłami, jak zauważył Saarinen. Usprawnienie podstawy stołu dało czysty, klasyczny i na wskroś nowoczesny wygląd, który w tym czasie był jeszcze niespotykany w innych miejscach.

Stół ma zakrzywioną, przypominającą łodygę podstawę, stąd ukłon w stronę tulipanów, z okrągłym lub owalnym blatem. Pierwsze godne uwagi użycie krzeseł Tulip i stołu Saarinen Dining Table miało miejsce w TWA Flight Center na nowojorskim lotnisku Idlewild, według Knoll. Sylwetka wzięła świat designu przez burzę w tym czasie, znajdując się wszędzie od restauracji do innych lotnisk do wnętrz mieszkalnych.

"Kolekcja Pedestal, na którą składa się Saarinen Dining Table i Tulip Chairs, jest przykładem totalnego designu i przesunięcia granic między architekturą a rzeźbą" - mówi Kalotay.

Projekt: Charlie Coull Design; fot: Valerie Wilcox

Wygląd stołu można dostosować na dziesiątki sposobów: dodać marmurkowy blat dla wyrafinowanego wykończenia, utrzymać cały stół w bieli i opływowych kształtach, lub wywołać uczucie komfortu z blatem z jasnego drewna i czarnym aluminiowym spodem. Stół Tulip doskonale nadaje się do małych przestrzeni, osobliwych aneksów kuchennych, a nawet jako stolik przy wejściu.

Projekt: Emily Henderson, fot: Zeke Ruelas

Stół Tulip dzisiaj

Dziś istnieje nieskończenie wiele kopii Tulip Tables do wyboru, a Knoll sprzedaje oryginalną wersję w cenie od 2,221 dolarów z ponad 20 niestandardowymi blatami do wyboru. Stół może być wykonany w dowolnym rozmiarze od 35 "do 96 "- idealny na słodki stolik boczny lub wielki stół w jadalni. Każdy sprzedawca mebli, który przychodzi na myśl, choć, prawdopodobnie szczyci się wyborem szykownych stołów Tulip do wyboru, jak również.

"Stół Saarinen Dining Table jest dziś popularny z tych samych powodów, dla których był popularny w czasach, gdy po raz pierwszy pojawił się na rynku - został zbudowany w oparciu o całościowe ramy projektowe i jako taki ma wspierać bezproblemowe doświadczenie użytkownika" - wyjaśnia Kalotay. "Brak nóg zapewnia wizualną lekkość, ale także pozwala ludziom gromadzić się wokół stołu bez konieczności używania nóg. Szeroki wybór opcji wykończenia, od laminatu przez marmur po drewno, sprawia, że jest to idealny stół do każdego otoczenia."

Sylwetka ta jest uwielbiana również przez projektantów - Caitlin Murray, założycielka Black Lacquer Design, mówi MyDomaine, że ten styl stołu jest go-to w jej wnętrzach.

"Stół tulipanowy Saarinen stał się tak klasyczny i wszechstronny jak dżinsy" - mówi Murray. "Figlarne, czyste linie doskonale pasują do nowoczesnych przestrzeni, ale fakt, że jest to styl vintage i ikoniczny, pozwala mu błyszczeć w eklektycznych przestrzeniach bez poczucia, że jest nie na miejscu. Kiedy sytuacja wymaga stołu na cokole, jest to zawsze jeden z moich pierwszych wyborów."

Stół tulipanowy Saarinen stał się tak klasyczny i wszechstronny jak dżinsy.

Projekt: Emily Henderson; Zdjęcie: Sara Ligorria-Tramp

Projektantka Michelle Lisac, założycielka Michelle Lisac Interior Design, również uwielbia stół Tulipan, zwracając uwagę na jego wszechstronność i zdolność do adaptacji w każdym miejscu.

"Uwielbiamy stół w stylu Tulip, zwłaszcza w ustawieniu bankietowym" - mówi Lisac. "Jest on tak wszechstronny i może pasować zarówno do nowoczesnych, jak i bardziej tradycyjnych domów. Ponadto, dobrze komponuje się z niemal każdym rodzajem krzeseł - ogromna wygrana."

Michelle Lisac Interior Design

Urzekająca prawdziwa historia o tym, jak krzesła Wishbone zawładnęły światem designu