Zdecydowałeś się na malowanie pokoju: kolor został wybrany, więc wszystko gotowe, prawda? Nie tak szybko. Decyzja, która będzie miała największy wpływ na wygląd Twojego pokoju stoi między Tobą a weekendem wałków i pędzli: wykończenie farby. Matowa, skorupka jajka, satynowa, półmatowa i błyszcząca - co one wszystkie oznaczają i którą wybrać, aby pokój wyglądał intencjonalnie i, śmiemy twierdzić, drogo? Zasięgnęliśmy opinii projektantów-ekspertów i dzielimy się z Tobą ich wskazówkami.

Poznaj eksperta

  • Andi Morse jest założycielką Morse Design z siedzibą w Atlancie, Georgia.
  • Shelli Herring jest dekoratorką wnętrz i właścicielką Making House Home Interiors.
  • Devon Wegman jest projektantką z Chicago i właścicielką Devon Grace Interiors.
  • Mindy Gayer jest założycielką i główną projektantką Mindy Gayer Design Co. w Costa Mesa, Kalifornia.

Po pierwsze, które wykończenie jest odpowiednie dla Twojej przestrzeni?

Od matowego do błyszczącego, terminy wykończenia farby opisują, ile połysku jest w farbie lub ile światła każdy odbija. Błyszcząca farba, z jej charakterystycznym połyskiem, odbija dużo światła, podczas gdy płaskie wykończenie matowe pochłania światło.

Poza światłem, matowy może być wspaniały na teksturowanej ścianie, gdzie nie chcesz podkreślać niedoskonałości. Ma ciepły, swobodny charakter, który zaprasza do środka. Jednak matowa farba nie jest tak łatwa do czyszczenia jak błyszcząca. Weź do niej gąbkę i jest duża szansa, że zostawisz ślad (weź to od kogoś, kto ostatnio wylał dzbanek kawy na matową ścianę w kuchni). Będziesz widział każdą smugę i zadrapanie.

Jeśli czujesz się błyszczące, półpołysk i połysk będzie odbijać światło wokół tak jak ulubionej kuli dyskotekowej. Te odbijające światło wykończenia łatwo się wycierają i są świetne w łazienkach, kuchniach, błotnikach - wszędzie tam, gdzie możesz napotkać bałagan. Można je również stosować w małych pomieszczeniach lub na sufitach, aby przestrzeń wydawała się lżejsza i jaśniejsza, nawet w ciemnym kolorze.

Aby błądzić po stronie trwałości, satyna lub eggshell są solidne wybory i są najczęstsze wykończenia farby w większości projektów mieszkaniowych. Gdzieś pośrodku między płaskim i błyszczącym, te wykończenia mają lekki, prawie aksamitny połysk-czucie jak matowy kuzyn ubrany.

To jest, jak wybrać prawo farby wykończenie dla Twojego miejsca za każdym razem

Jak prosta zamiana wykończenia farby może przekształcić pokój

Każda z tych opcji wykończenia farby może całkowicie przekształcić pokój. Można użyć ciemnego Hunter Green w matowym wykończeniu, aby stworzyć przytulne, midcentury biblioteki, a następnie zamienić go na ten sam kolor w połysku i skończyć z luksusowym salonem, idealny do popijania koktajlu w szklance coupe.

Zatem, które wykończenie preferują projektanci, aby stworzyć wysokiej klasy, wystylizowany wygląd? Zapytaliśmy o to ekspertów i okazuje się, że odpowiedź zależy po prostu od projektu.

Idź w glamour z wysokim połyskiem

"Aby przenieść pokój na wyższy poziom i uczynić go przestrzenią 'glam', należy użyć farby o wysokim połysku" - mówi Andi Morse z Morse Design. "Tworzy ona atmosferę, że wchodzisz do wyjątkowego miejsca. Eggshell i matowe są bardziej praktyczne i łatwiejsze do zastosowania, ale nie dają tego samego uroku, co farba o wysokim połysku. Jeśli nie chcesz iść na całość, po prostu malowanie sufitu na wysoki połysk i używanie matowego lub eggshell na ścianach da ci elegancki wygląd bez popełniania go, całkowicie."

Shelli Herring z Making House Home Interiors uwielbia odważny wygląd, który możesz osiągnąć dzięki błyszczącemu wykończeniu. Ona radzi, "Wysoki połysk wykończenia odbija światło i nakazuje uwagę oka. W istocie, wykończenie farbą o wysokim połysku daje śmiały wpływ. Ze względu na wysoką jakość odbijającą światło, wysoki połysk wykończenie jest doskonałym sposobem, aby podkreślić ozdobne szczegóły architektoniczne i stolarki. Służy jako uderzający sposób na uzyskanie high-end, elegancki wygląd."

Chicagowski projektant Devon Wegman z Devon Grace Interiors używa błyszczącego wykończenia dla swoich dramatycznych projektów. Mówi: "Kiedy mamy nadzieję, że chcemy wprowadzić trochę dramatyzmu do przestrzeni lub podkreślić niektóre wyroby stolarskie, wybieramy błyszczące wykończenie, aby załamać światło i przyciągnąć wzrok bezpośrednio do farby," mówi. "Najczęściej stosujemy farby z połyskiem w łazienkach lub miejscach, w których znajdują się skomplikowane elementy stolarki lub boazerii. Błyszczący połysk może również pomóc rozjaśnić ciemne farby, aby pomieszczenie nie sprawiało wrażenia zbyt ciężkiego lub obciążonego."

 

 

Pozwól projektowi błyszczeć dzięki matowemu wykończeniu

Herring dodaje: "Matowe wykończenie farby dodaje swobodny i zachęcający urok do przestrzeni. Ponieważ matowe wykończenie absorbuje światło, ma mniej blasku powodując subtelny, ale aksamitny efekt. Matowe wykończenie pozwala na inne elementy wystroju w przestrzeni, aby grać rolę przyczyniającą się do ogólnego poczucia i projektowania przestrzeni."

Mindy Gayer z Mindy Gayer Design Co. mówi: "Zazwyczaj preferujemy matowe wykończenie dla ścian. Nadaje ono przyjemny, neutralny ton w pomieszczeniu i jest doskonałym tłem dla innych elementów wystroju. Eggshell lub satynowe wykończenia są świetne dla szafek lub stolarki, jeśli chcesz bardziej matowy wygląd, ale półpołysk lub wysoki połysk wykończenia wyglądają najlepiej na stolarce i szafkach, aby uzyskać bardziej tradycyjny wygląd i poczucie."

 

 

Zachowaj prostotę i elegancję dzięki Eggshell

Herring kocha wszechstronność i lekki połysk eggshell, "To szczęśliwy środek między matowym i połysku", mówi. "Eggshell jest zwykle używany w przestrzeni ze względu na jego trwałość w miejscach o dużym natężeniu ruchu, takich jak sypialnie dzieci, korytarze i łazienki. Pochłania odpowiednią ilość światła, nie będąc zbyt mocnym i nie zwracając zbytniej uwagi na niedoskonałości, które mogą pojawić się w miejscach o dużym natężeniu ruchu."

Przeczytaj więcej na: http://wybierz-plytke.pl