Eukaliptus jest wszędzie. Jest w naszych ulubionych prześcieradłach chłodzących, wisi pod prysznicem i jest podstawą wystroju dla prostego, osobistego akcentu w całym domu. Suszony eukaliptus jest popularnym rekwizytem w stylizacji produktów kosmetycznych i łazienek godnych spa, ale jak wyhodować prawdziwy? W końcu trzeba wyhodować coś w jego oryginalnej formie, zanim będzie można to wysuszyć i pięknie zaaranżować.

Drzewa eukaliptusowe są ulubionym schronieniem dla koali i pochodzą z Australii. Te wiecznie zielone drzewa mogą rosnąć do 60 stóp wysokości w naturze, ale jesteś bardziej prawdopodobne, aby znaleźć je wiszące między 6 a 10 stóp w amerykańskich ogrodach. Ich srebrzysto-niebieskie, okrągłe liście są ulubionymi roślinami dla tak wielu osób.

Oto jak uprawiać i pielęgnować eukaliptusy.

 • Nazwa botaniczna: Eucalyptus cinerea
 • Nazwa zwyczajowa: Eukaliptus, silver dollar tree, argyle apple
 • Rodzaj rośliny: Drzewo
 • Wielkość: 6-60 stóp wysokości, 2-15 stóp szerokości
 • Ekspozycja na słońce: Pełne słońce
 • Rodzaj gleby: Dobrze przepuszczalna gleba doniczkowa
 • pH gleby: 5,5 do 6,5
 • Toksyczność: Toksyczny

Natalia Ruedisueli

Pielęgnacja roślin

Drzewa eukaliptusowe mogą szybko rosnąć (kilka stóp w ciągu roku), jeśli są odpowiednio pielęgnowane. Uwielbiają światło słoneczne, więc umieść je w miejscu, które będzie dobrze nasłonecznione, zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Mogą rozwijać się w różnych warunkach glebowych (co czyni je doskonałymi roślinami zewnętrznymi), ale najlepiej jest sadzić je w dobrze przepuszczalnej glebie doniczkowej, aby były ustawione na sukces.

Aby dowiedzieć się, kiedy Twoje drzewo eukaliptusowe potrzebuje wody, wykonaj test palca. Wbij palec w ziemię i jeśli gleba jest wilgotna, pomiń podlewanie. Jeśli jest sucha w dotyku, należy ją podlać. Eukaliptus jest dość odporny na suszę, ale jeśli staje się zbyt suchy, może upuścić kilka liści, a wtedy wiesz, że nadszedł czas, aby dać mu dobre moczenie.

Z miłością do fotografii

Najlepsze warunki uprawy dla Eukaliptusa

Warunki uprawy eukaliptusa będą się nieco różnić w zależności od tego, czy drzewko zostanie posadzone w pojemniku w pomieszczeniu, czy na zewnątrz w ogrodzie.

Jeśli zdecydujesz się posadzić drzewko eukaliptusowe na zewnątrz, zacznij uprawiać nasiona w pomieszczeniu na około 3 miesiące przed wysadzeniem ich na zewnątrz. Data rozpoczęcia uprawy na zewnątrz zależy od przewidywanego terminu pierwszych przymrozków w danej strefie. Gdy nasiona wyrosną i będą gotowe do przesadzenia, wybierz w ogrodzie miejsce dobrze nasłonecznione. Jeśli sadzisz kilka drzew eukaliptusowych, upewnij się, że są one oddalone od siebie o co najmniej 8 stóp.

Jeśli sadzisz drzewo eukaliptusowe w domu, upewnij się, że doniczka jest wystarczająco duża, aby pomieścić to szybko rosnące drzewo, ponieważ chcesz uniknąć przesadzania w połowie sezonu. Upewnij się, że gleba jest dobrze zdrenowana i umieść je w słonecznym miejscu w domu, np. w oknie wychodzącym na południe.

Ludmiła Czerniecka

Odmiany eukaliptusa

 • Eucalyptus globulus, powszechnie znany jako Southern Blue Gum, pochodzi z Tasmanii, ale obecnie jest popularną odmianą występującą w Kalifornii.
 • Eucalyptus Polyanthemos, znany jako Silver Dollar Gum, ma srebrzyste niebiesko-zielone liście, które przypominają srebrnego dolara. Jest to druga najczęstsza odmiana występująca w Kalifornii. W niektórych obszarach, to może być nawet uznane za gatunek inwazyjny.
 • Eucalyptus Pulchella, powszechnie znany jako White Peppermint, dostaje swoją nazwę od jego białej kory i cienkich liści, zawierających olejki eteryczne stosowane w innych produktach minty.
Eucalyptus Deglupta potocznie nazywany jest Rainbow Gum ze względu na piękną wielobarwną korę. Ta odmiana Eukaliptusa występuje na Hawajach, Florydzie i Puerto Rico.

Jak rozmnażać eukaliptusa?

Aby rozmnażać, należy usunąć półzdrewniałą gałązkę z tegorocznego przyrostu. Zanurz dolną część sadzonki w hormonie ukorzeniającym, a następnie umieść ją w małym pojemniku z dobrze przepuszczalną glebą. Przykryj górną część rośliny i pojemnik plastikową torbą, aby stworzyć wilgotną atmosferę. Ponieważ pozostanie pokryta, wody z dołu rośliny przez umieszczenie wody w spodku garnka siedzi w.

Po około miesiącu, usuń plastikową torbę i lekko pociągnij za sadzonkę. Jeśli pozostanie na swoim miejscu, oznacza to, że roślina się ukorzeniła. Jeśli nie, powtórz proces.

Natalie Board / EyeEm

Najczęstsze problemy z uprawą

Uprawa eukaliptusa z nasion wymaga wiele cierpliwości i planowania. Nie można po prostu wsadzić go do ziemi i mieć nadzieję na najlepsze. Przygotowanie nasion poprzez ich schłodzenie, zasadzenie w pomieszczeniu przed pierwszymi mrozami i bezpieczne przesadzenie nie wymaga tyle umiejętności, co ogólnej cierpliwości i planowania.

Drzewa eukaliptusowe nie są podatne na robactwo, ale omacnica prosowianka może być uciążliwa dla tej konkretnej rośliny, przez co zyskała nazwę omacnicy prosowianki. Jeśli zauważysz sączące się dziury w korze lub przebarwione liście, natychmiast je usuń.

Jeśli masz drzewo eukaliptusowe w pojemniku na zewnątrz, rozważ przeniesienie go na zimę do środka, aby nie zamarzło. W rzeczywistości, należy rozważyć zrobienie tego dla wszystkich roślin w pojemnikach na zewnątrz.

23 pomysły na fontannę na zewnątrz, które nas zachwycają