Czy widziałeś kiedyś dom, który przypominał Ci wyjątkowo dobrze wyglądającą stodołę? Prawdopodobnie patrzyłeś na dom w stylu Dutch Colonial, który jest jednym z najbardziej charakterystycznych stylów wczesnoamerykańskiej architektury, dzięki inspirowanemu niemiecką architekturą dwuspadowemu dachowi. Domy w stylu kolonialnym są przytulne, osobliwe i można je znaleźć w całym kraju.

Co to jest holenderski dom kolonialny?

Holenderska architektura kolonialna to klasyczny styl domów w północno-wschodnich Stanach Zjednoczonych, wywodzący się z lat 1600. Znany jest z charakterystycznych gambrelowych dachów, zwisających okapów, holenderskich drzwi i intensywnego wykorzystania naturalnych materiałów.

Co sprawia, że dom jest w stylu kolonialnym?

Najbardziej rozpoznawalną cechą holenderskich domów kolonialnych są ich dwuspadowe dachy, które nadają tym domom wygląd przypominający stodołę. Znane również jako "dachy holenderskie", te symetryczne dachy mają dwie połacie po każdej stronie; górna część jest nachylona pod płytkim kątem, podczas gdy dolna część jest nachylona stromo, z długimi okapami, które wychodzą poza boki domu. Oryginalne holenderskie domy kolonialne były jednopokojowe, więc aby stworzyć więcej przestrzeni życiowej, budowano duże ganki po obu stronach domu pod długimi okapami.

W epoce kolonialnej wszystkie domy były budowane z naturalnych materiałów, a w przypadku Holendrów ich domy były zazwyczaj wykonane z kamienia na drewnianej ramie; współczesne interpretacje holenderskiego kolonializmu mogą zrezygnować z kamiennego sidingu na rzecz gontów lub desek, które zawsze będą miały naturalny wygląd, nawet jeśli są wykonane z trwałych materiałów syntetycznych. Wewnątrz Holendrzy pozostawili drewniane belki stropowe całkowicie odsłonięte.

Ze względów funkcjonalnych domy te zawsze miały co najmniej jeden kominek połączony z kamiennym kominem biegnącym z boku domu; większe domy mogły mieć dwa lub więcej kominków, każdy z własnym dedykowanym kominem. Dzisiejsze domy w stylu holenderskiego odrodzenia kolonialnego również posiadają kominki, ale z przewodami kominowymi, które zostały zmodernizowane dla bezpieczeństwa i wydajności, łącząc się z pojedynczym kominem, który został wzniesiony w środku dachu dwuspadowego.

Holenderskie domy kolonialne posiadają podwójnie zawieszone lub "skrzydłowe" okna, które posiadają dwa kwadratowe panele okienne, które mogą być podnoszone od dołu lub opuszczane od góry. Dla celów dekoracyjnych, niektóre holenderskie domy dodawały jedno lub dwa łukowate okna, które zazwyczaj umieszczane były wokół kominów. Tradycyjnie, najbardziej popularne osłony okienne to wahadłowe drewniane okiennice; w nowoczesnych wcieleniach, te okiennice mogą nie być funkcjonalne, a na stałe przymocowane do zewnętrznej części domu wyłącznie w celach projektowych.

Jedną z najbardziej znanych cech tych domów są ich charakterystyczne drzwi frontowe. Potocznie znane jako "holenderskie drzwi", te ciężkie drewniane drzwi są podzielone poziomo tak, że górna połowa może być otwarty, aby wpuścić świeże powietrze, podczas gdy dolna połowa pozostała zamknięta.

Główne cechy holenderskich domów w stylu kolonialnym to:

  • Gambrel dach
  • Długie, zwisające okapy
  • Naturalne materiały
  • Kominek i komin
  • Okna skrzydłowe
  • Drewniane okiennice
  • Drzwi holenderskie
Szkoła jest w sesji: Oto 15 najlepszych stylów projektowania wnętrz, które warto poznać

Historia holenderskich domów w stylu kolonialnym

W XVII i XVIII wieku holenderscy koloniści osiedlili się głównie w Nowym Jorku, New Jersey, Connecticut, Pensylwanii i Delaware, budując domy, które zawierały elementy architektoniczne z ich ojczyzny i tworząc styl, który był wyraźnie amerykański. Te wczesne holenderskie domy kolonialne miały nie więcej niż półtora piętra, aby uniknąć płacenia brytyjskiego podatku nakładanego na domy dwu- (lub więcej) piętrowe.

Nawet po zakończeniu ery kolonialnej, domy te pozostały popularne na całym północnym wschodzie. Następnie, pod koniec XIX wieku, ruch odrodzenia kolonialnego ogarnął cały kraj, gdy ludzie zaczęli odczuwać nostalgię za prostszymi czasami w odpowiedzi na szybką modernizację rewolucji przemysłowej. Domy w stylu holenderskim zostały włączone do tego ruchu, chociaż termin "Dutch Colonial" nie był używany do ich opisu aż do lat 20-tych XX wieku. Domy te nie były dokładnymi replikami swoich przodków, z projektami odzwierciedlającymi potrzeby właścicieli domów z XX wieku, ale odzwierciedlały oryginalny holenderski projekt w swoich szczegółach i zawsze posiadały dwuspadowy dach.

Wyrafinowany styl i przyjazne rodzinie detale pięknie współistnieją w tym domu w New Jersey