Ze stiukową fasadą, dachem pokrytym dachówką i detalami z kutego żelaza rozsianymi po całej przestrzeni, spójrzmy prawdzie w oczy - domy w stylu śródziemnomorskim są jak najbardziej na czasie. Ale jeśli sam nie mieszkasz w takim domu, wiele z tego stylu architektonicznego pozostaje tajemnicą. Skąd się wziął? Czy wszystkie domy w stylu śródziemnomorskim są takie same? I dlaczego po tylu latach ten styl jest wciąż tak popularny? Właśnie dlatego zwróciliśmy się do Michaela Burcha i Diane Wilk.

Poznaj eksperta

Michael Burch, FAIA, i Diane Wilk, AIA, są założycielami firmy Michael Burch Architects. Burch jest uważany za "największego żyjącego praktyka hiszpańskiego stylu kolonialnego", a projekty firmy były publikowane m.in. w Architectural Digest, Town & Country i Veranda.

Jako właściciele firmy Michael Burch Architects z siedzibą w Kalifornii, duet ten specjalizuje się w hiszpańskim stylu kolonialnym i śródziemnomorskim. Aby wzbogacić Twoją edukację architektoniczną, Burch i Wilk wyjaśniają wszystko, co musisz wiedzieć o domach w stylu śródziemnomorskim. 

Co sprawia, że dom jest w stylu śródziemnomorskim?

Zanim zagłębimy się w świat domów w stylu śródziemnomorskim, ważne jest, aby wiedzieć, co dokładnie kryje się pod tym typem architektury.

"Wiele cech domów w stylu śródziemnomorskim opiera się na architekturze adobe i 'pueblos blancos' (białe miasta) w Hiszpanii" - wyjaśnia Burch. "Duże połacie gładkich stiukowych ścian, dachy pokryte dachówką i podłogi pokryte płytkami ceramicznymi są powszechne wraz ze strategicznie rozmieszczonymi klejnotami dekoracyjnymi, takimi jak kute żelazo, fantazyjne obramowania drzwi i dekoracyjne kafelki".

Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę jest nacisk na życie wewnątrz i na zewnątrz. Burch mówi, że w domach w stylu śródziemnomorskim chodzi o to, aby dać Matce Naturze trochę więcej miłości, więc często można znaleźć przestrzenie z ramadami wokół dziedzińców.

 

Historia domów w stylu śródziemnomorskim

Domy w stylu śródziemnomorskim mogą mieć teraz swój moment, ale szum wokół nich narastał od dziesięcioleci. Według Wilka, domy w stylu śródziemnomorskim po raz pierwszy pojawiły się na scenie architektonicznej w XIX wieku i ostatecznie stały się dominującym stylem w Kalifornii w latach 20-tych XX wieku.

"Aby rozwiązać problem nadmiaru i stylistycznego chaosu okresu wiktoriańskiego, architekci dążyli do uproszczenia architektury i szukali związku z historią" - wyjaśnia. "Architekci sądzili, że odwołując się do architektury, która była odpowiednia dla klimatu, środowiska i kultury, znajdą odpowiednio nowoczesny sposób budowania".

Domy w stylu śródziemnomorskim zaczęły wychodzić z mody w latach 40-tych, gdy modernizm stał się trendem du jour. Wilk twierdzi jednak, że ruch modernistyczny pozwolił architektom spojrzeć na domy w stylu śródziemnomorskim przez nowy pryzmat.

"Postmodernizm pozwolił architektom spojrzeć w przeszłość, aby znaleźć historyczne formy, które mogliby ponownie włączyć do swoich projektów" - mówi. "Około lat 90-tych XX wieku deweloperzy zaczęli budować bardziej 'autentyczne' wersje budynków w stylu śródziemnomorskim i hiszpańskim kolonialnym. Sukces tych projektów przyczynił się do wzrostu zainteresowania tym stylem."

 

Dlaczego domy w stylu śródziemnomorskim są tak popularne?

Trendy mogą przychodzić i odchodzić, ale jest powód, dla którego domy w stylu śródziemnomorskim nadal są jednym z najbardziej pożądanych stylów architektonicznych - szczególnie w cieplejszych obszarach klimatycznych, takich jak Kalifornia. Na początek, styl ten emanuje łatwą, swobodną i zdecydowanie zachodnią estetyką. "Styl ten jest romantyczny i przemawia do zmysłów" - wyjaśnia Burch.

Oczywiście, w tym stylu architektonicznym chodzi o coś więcej niż dobry wygląd. Burch mówi, że domy w stylu śródziemnomorskim są projektowane z myślą o klimacie Kalifornii, a w szczególności o pogodzie panującej w południowej Kalifornii.

"Styl ten, odpowiednio zaprojektowany, jest naturalnie zrównoważony i rozwijał się przez stulecia w warunkach klimatycznych podobnych do tych, które występują w Kalifornii" - wyjaśnia. "Ściany ze stiuku i dachy pokryte dachówką z minimalnymi nawisami są z natury bardziej ognioodporne niż inne style architektoniczne i pomagają zmniejszyć ryzyko pożaru w strefach zagrożonych pożarem, zwłaszcza w połączeniu ze śródziemnomorskimi i pustynnymi projektami krajobrazowymi".

Praktyczne i estetyczne w równym stopniu? Nietrudno zrozumieć, dlaczego ten styl wykracza poza czas i trendy.

Projekt: Michael Burch Architects; Zdjęcie: Hester+Hardaway.

Różne typy domów w stylu śródziemnomorskim

Choć domy w stylu śródziemnomorskim mogą wydawać się prostym i suchym trendem architektonicznym, oferują one wiele różnorodności. W ramach tego jednego szerszego stylu projektowania istnieją mniejsze kategorie, z których każda ma swój własny zestaw niuansów. Chcesz zostać profesjonalistą w dziedzinie domów w stylu śródziemnomorskim? Burch dzieli się najczęstszymi podstylami:

Mission Revival

Mission Revival był najwcześniejszą popularną wersją architektury w stylu śródziemnomorskim. Ściśle powiązany z ruchem Arts & Crafts w tamtym czasie, był to styl odrodzenia, który ustąpił miejsca bardziej elastycznemu i historycznie dokładnemu hiszpańskiemu odrodzeniu kolonialnemu z lat 20-tych.

Hiszpańskie odrodzenie kolonialne

Te domy, których najlepsze wersje zostały zbudowane w latach 20-tych i 30-tych, są bardzo malownicze i często asymetryczne. Jeśli mają dwa piętra, drugie ma zazwyczaj mniejszą powierzchnię niż pierwsze. Niektórzy architekci budują dziś w tym bardziej "autentycznym" stylu, z dokładnie zaprojektowanymi proporcjami i detalami.

Włoski renesans

Bardziej formalny niż rozklekotane hacjendy hiszpańskiego odrodzenia kolonialnego, włoski renesansowy styl domów śródziemnomorskich jest zazwyczaj symetryczny z dwupiętrowymi fasadami frontowymi.

Nowoczesny styl śródziemnomorski

Ta grupa stanowi większość domów w stylu śródziemnomorskim budowanych obecnie. Posiadają one modernistyczne plany pięter i przyklejone elementy, które sprawiają, że domy są "śródziemnomorskie", takie jak dachy i podłogi pokryte dachówką, białe ściany, oświetlenie z kutego żelaza oraz detale i kafelki.

Te "Modern Mediterraneans" zazwyczaj brakuje uroku i romantyzmu wcześniejszych wersji stylu, w części z powodu ich skali, proporcji i detali, a brak szkolenia architekta. Są one czasami określane jako "Ersatz Mediterraneans".

Nowoczesny Dom Ranczo

Ten styl wywodzi się z wczesnych hacjend kalifornijskich.

Michael Burch Architekci

Plusy i minusy domów w stylu śródziemnomorskim

Dla Burcha i Wilka, domy w stylu śródziemnomorskim mają wiele do zaoferowania. Są nie tylko zrównoważone, sprzyjają kalifornijskiej pogodzie i cieszą oczy, ale są też dość uniwersalne.

"Te domy są odpowiednie zarówno dla dużych, wyszukanych konstrukcji, jak i małych i prostych domów" - wyjaśnia Wilk. "Mogą być również tak ozdobne lub tak proste, jak ktoś woli".

Ponieważ są mistrzami domów w stylu śródziemnomorskim, Burch i Wilk nie mają wielu wad tej mody architektonicznej. Zdają sobie jednak sprawę, że ten typ domu nie jest dla każdego - zwłaszcza, jeśli mieszkasz poza Golden State. W końcu dom w stylu śródziemnomorskim może wyglądać nie na miejscu w leśnym lub górskim regionie.

"Niektórzy ludzie czują się bardziej komfortowo w modernistycznych konstrukcjach, a może dorastali na wschodnim wybrzeżu i ich idealnym domem jest dom w stylu kolonialnym" - dodaje. "To naprawdę ma do czynienia z tym, co ktoś ma osobiste preferencje".

Inną rzeczą, którą będziesz chciał rozważyć przed wprowadzeniem się do domu w stylu śródziemnomorskim jest to, że może on być ograniczający, projektowo. Ponieważ urocze, romantyczne cechy są tym, co sprawia, że te struktury świecą, nie będziesz chciał ich zastąpić. Innymi słowy, jest to grzech dekoratorski, aby pokryć te wspaniałe ściany stiukowe tapetą.

Michael Burch Architekci

Jak udekorować domy w stylu śródziemnomorskim

Jak mówi przysłowie, piękno jest w oku patrzącego. Jednakże, jeśli chodzi o domy w stylu śródziemnomorskim, ważne jest, aby dekorować je z uwzględnieniem ich wyjątkowych cech architektonicznych. Z tego powodu Burch i Wilk zalecają utrzymanie prostego wystroju. Aby uzyskać najlepszy efekt, postaw na ciemne drewniane akcenty i kupuj przedmioty w stylu vintage od sprzedawców specjalizujących się w stylu śródziemnomorskim. Ale przede wszystkim? Delektuj się swoją przestrzenią.

"Baw się i ciesz się romantyzmem tego niepowtarzalnego kalifornijskiego stylu" - radzi Wilk.

Przeczytaj więcej na: http://wybierz-plytke.pl