Kiedy szukamy idealnej dużej rośliny domowej, aby dodać do swojej kolekcji, istnieją oczywiste wybory: oszałamiające Monstera Deliciosa, drobiazgowy Fiddle Leaf Fig, a może uroczy Rubber Tree. Ale co z nie tak oczywistymi wyborami? Sosna Norfolk (Araucaria heterophylla).

Nie wiesz, co to jest sosna norfolk? Jeśli jesteś zaznajomiony z tradycyjnymi choinkami i girlandami świątecznymi, to prawdopodobnie się z nimi zetknąłeś. Choć zwykle są one dekorowane jako choinki zewnętrzne girlandą i światełkami, zasługują na to, by błyszczeć przez cały rok. Jeśli uwielbiasz zapach sosnowej girlandy i chcesz mieć to drzewko przez cały rok, rozważ przyjęcie sosny Norfolk jako następnej rośliny domowej.

W pomieszczeniach zamkniętych to podobne do sosny drzewo osiąga od 3 do 8 stóp wysokości. To drzewo pochodzi z Wyspy Norfolk, niedaleko Nowej Zelandii (stąd nazwa), ale w rzeczywistości nie jest to sosna. Jest bardziej podobne do orchidei lub gardenii. Choć może kojarzyć się z zimowymi dekoracjami, jest to roślina tropikalna, która uwielbia wilgoć. Po zrozumieniu kilku rzeczy na temat sosny Norfolk, będzie to łatwy roślin domowych, aby dodać do swojej kolekcji.

  • Nazwa botaniczna: Araucaria heterophylla
  • Nazwa zwyczajowa: Sosna Norfolk, sosna Norfolk Island
  • Rodzaj rośliny: Wiecznie zielone iglaki o igiełkowatym pokroju
  • Dojrzała wielkość: Do 200 stóp wysokości w swoim naturalnym środowisku, ale zazwyczaj 3 do 8 stóp wysokości w pomieszczeniach zamkniętych
  • Ekspozycja na słońce: Pełne słońce do jasnego światła pośredniego, ale może tolerować cień
  • Rodzaj gleby: Mieszanka doniczkowa na bazie torfu
  • pH gle by: 4,5 do 5,5

Pielęgnacja roślin

Jeśli chodzi o światło, sosna Norfolk je uwielbia. Najlepiej rośnie w pełnym słońcu lub jasnym, pośrednim świetle. Zniesie odrobinę cienia, ale w tych warunkach nie będzie w pełni rozkwitać.

Jeśli chodzi o podlewanie, sosna Norfolk nie potrzebuje dużo wody. Jest odporna na suszę, więc należy uważać, aby nie przesadzić z podlewaniem. Pomiędzy kolejnymi podlewaniami należy pozwolić glebie lekko przeschnąć. O tym, czy jest spragniona, poinformują Cię jej igły. Jeśli igły żółkną, należy dać jej pić.

AM Dolce Vita

Najlepsze warunki uprawy dla sosny Norfolk

Nie należy chować sosny Norfolk w zacienionym kącie. Uwielbia ona światło i dobrze rozwija się w pełnym słońcu lub jasnym, pośrednim świetle. Może przetrwać w średnim oświetleniu, ale ustaw ją w pobliżu okna wychodzącego na południe, aby mogła naprawdę dobrze się rozwijać. Ponieważ jest to roślina tropikalna, uwielbia wilgoć. Możesz pomóc odtworzyć tę atmosferę, umieszczając nawilżacz w pobliżu rośliny i podając jej codzienną mgiełkę.

Sosna Norfolk może być również przeniesiona na zewnątrz w swoim pojemniku w miesiącach letnich, aby uzyskać mały impuls do wzrostu. Można również zwiększyć jej wzrost poprzez dodanie słabego nawozu płynnego w miesiącach wiosennych i letnich.

Jeśli chodzi o potrzeby glebowe, sosna Norfolk lubi glebę o lekko kwaśnym odczynie. Najlepszym wyborem dla sosny Norfolk uprawianej w pomieszczeniach zamkniętych będzie mieszanka doniczkowa na bazie torfu. Jeśli na stałe posadzisz sosnę norfolk na zewnątrz, najlepiej poradzi sobie w piaszczystej, bogatej glebie z domieszką torfu. Należy jednak pamiętać, że to drzewo nie jest mrozoodporne, więc jeśli w Twojej okolicy temperatury spadają poniżej zera, sosna norfolk nie przetrwa na zewnątrz.

LemonTree + Co

Odmiany sosny Norfolk

Istnieje tylko jedna odmiana sosny Norfolk: Araucaria heterophylla. Wygląd, dotyk i zapach sosny Norfolk należą do tej jednej odmiany.

Jak rozmnażać sosnę Norfolk?

W przeciwieństwie do niektórych bardziej popularnych roślin domowych, sosna Norfolk nie może być rozmnażana przez proste ucięcie gałęzi i umieszczenie jej w hormonie ukorzeniającym przed pokazaniem jej w uroczej stacji rozmnażania. Sosny Norfolk rosną z nasion, więc prawdopodobnie nie będziesz ich rozmnażać na własną rękę.

Wędrówki po moim domu

Najczęstsze problemy z uprawą

Pewne brązowienie igieł na dole drzewa jest powszechne, ale jeśli brązowienie zaczyna rozprzestrzeniać się na całe drzewo, to znak, że coś jest nie tak z sosną Norfolk. Problem może jednak nie być tak łatwy do zidentyfikowania. Brązowienie może oznaczać, że drzewo jest niedostatecznie nawodnione, nadmiernie nawodnione lub jego środowisko nie jest wystarczająco wilgotne.

Problem ten można rozwiązać, obserwując warunki, w jakich rośnie. Czy gleba jest bardzo sucha? Być może potrzebuje wody. Czy jest wilgotna? Zmniejsz ilość. Podlewanie jest perfekcyjne, ale nie masz w pobliżu nawilżacza powietrza? Dodaj go.

Szkodniki zawsze mogą być problemem dla roślin domowych, a sosna Norfolk nie jest wyjątkiem. Może być podatna na mszyce, mączliki, skalniaki i mączliki. Jeśli odkryjesz te szkodniki na swoich roślinach, usuń je natychmiast.

Więc nie wyrzucaj sosny Norfolk po wakacjach. Ciesz się tą szczęśliwą rośliną domową przez cały rok.

Te 40 fajnych roślin do wnętrz pomoże ci stworzyć domową dżunglę