Nawet jeśli nie jesteś ekspertem w dziedzinie architektury, prawdopodobnie potrafisz rozpoznać dom w stylu chalet niemal natychmiast. Znane również jako Alpine lub Swiss Chalets, te drewniane domy zostały zaprojektowane dla obszarów wiejskich o nierównym terenie, co czyni je idealnymi domami wakacyjnymi lub domami głównymi dla tych, którzy szukają uroczej, przestronnej przestrzeni życiowej w środowisku wiejskim.

Co to jest dom w stylu chalet?

Dom w stylu chalet to inspirowany europejską architekturą dom, znany z pochyłych dachów, uproszczonej konstrukcji, nieskomplikowanego designu, jest częstym widokiem w górskich kurortach narciarskich, leśnych wspólnotach nad jeziorami i miejscach wypoczynkowych, gdzie główną atrakcją jest cud natury.

Co sprawia, że dom jest w stylu chalet?

Domy w stylu chalet są prawdopodobnie najbardziej znane z ich dramatycznego, trójkątnego profilu, z dramatycznie spadzistymi dachami i zwisającymi okapami, i są zazwyczaj pokryte drewnianymi gontami. Takie dachy są idealne dla zimnego klimatu, ponieważ ich nachylenie zapobiega gromadzeniu się dużej ilości śniegu na dachu domu.

Ponieważ początkowo były projektowane z myślą o budowie na stromych, nierównych terenach, tradycyjne chatki miały niewielką, kompaktową powierzchnię, co minimalizowało ilość wykopów potrzebnych do budowy. Jednak dzięki nowoczesnym technikom budowlanym i materiałom, dzisiejsze chatki są dostępne w różnych rozmiarach i mogą być zaprojektowane tak, aby pomieścić duże rodziny.

Domy w stylu chalet, odzwierciedlając swoje alpejskie dziedzictwo, są zbudowane z naturalnych materiałów, które są pozostawione odsłonięte i niezmienione, aby pasowały do ich bukolicznego otoczenia. Fundamenty są najczęściej wykonane z kamienia lub cementu, a jeśli domek jest zbudowany na pochyłym terenie, fundamenty będą odsłonięte po stronie zjazdowej.

Sam dom zbudowany jest przede wszystkim z drewna, które poza tym, że jest zabezpieczone przed działaniem czynników atmosferycznych, pozostaje niewykończone. Kolor chatki zależy od rodzaju drewna, z którego jest zbudowana; w historycznych chatkach używa się drewna rodzimego dla danego obszaru, ale dzięki postępowi w transporcie i globalizacji przemysłu budowlanego, chatki mogą być budowane z różnego rodzaju tarcicy importowanej z całego świata. Chociaż niektórzy właściciele domów mogą zdecydować się na pomalowanie odsłoniętego drewna, większość domków letniskowych, które można znaleźć na rynku nieruchomości, trzyma się starych europejskich tradycji projektowych.

Domy w stylu chalet są prawie zawsze dwa piętra wysokie i wyposażone w wiele okien, które wypełniają dom z naturalnego światła. Te okna są również przeznaczone do zapewnienia gwiezdnych widoków na otoczenie chalet, jednocząc wnętrza z zewnątrz.

Wnętrze domu w stylu chalet jest otwarte, tworząc przytulną, wspólną atmosferę, która może kojarzyć się z domkiem narciarskim. W głównym pomieszczeniu zawsze znajduje się kominek, który w naturalny sposób ogrzewa główną część mieszkalną i pomaga zrekompensować zimne powietrze, które może wnikać przez duże okna w domku.

Chociaż domki letniskowe mają zazwyczaj niewielką powierzchnię, ich wysokie sklepienia sprawiają, że dom wydaje się być przestronny. Wiele domków ma poddasza, które górują nad pokojem, a które można przekształcić w sypialnie, domowe biura lub przytulne, półprywatne miejsca do cichego relaksu.

Zewnętrzna strona:

  • Dwuspadowy, dwuspadowy dach
  • Zwisające okapy
  • Fundamenty z kamienia lub betonu
  • Szkielet drewniany
  • Wyeksponowane naturalne drewno

Wnętrza:

  • Otwarta koncepcja przestrzeni życiowej
  • Wysokie sklepione sufity
  • Kominek
  • Duże okna połaciowe

Historia domów w stylu chalet

Pierwsza historyczna dokumentacja słowa "chalet" pochodzi z 1328 r. i opisuje proste, rudymentarne domki z bali zbudowane przez rolników w kantonie Vaud w Szwajcarii. Przez większość historii, termin "chalet" odnosił się do każdego małego domu znalezionego w górach.

Projekt chatki, który znamy obecnie, pojawił się w połowie XIX wieku i nie został zbudowany przez Szwajcarów, ale raczej przez francuskich i angielskich gości odwiedzających Szwajcarię, którzy byli zainspirowani lokalną architekturą. Ci goście wrócili do swoich krajów z romantycznymi wyobrażeniami o szwajcarskich chaletach i zaczęli budować ozdobne, choć nieszczególnie dokładne, wersje domów, które podziwiali podczas swoich podróży.

W miarę wzrostu popularności stylu chalet, kilka szwajcarskich firm zaczęło oferować plany chalet w katalogach, umożliwiając ludziom na całym świecie zbudowanie własnego szwajcarskiego chalet. Katalogi zawierały różne podstawowe projekty, które można było dostosować do własnych potrzeb za pomocą licznych detali i ozdobników, w wyniku czego powstały bardzo ozdobione domy w stylu piernikowym, które obecnie kojarzymy ze stylem chalet.

W Ameryce chatki po raz pierwszy stały się popularne w Nowej Anglii pod koniec XIX wieku, gdzie doskonale pasowały do zimnej, śnieżnej i często surowej pogody. Podobnie jak w przypadku innych stylów domów wywodzących się z Nowej Anglii (np. bungalowów), chatki stopniowo zaczęły pojawiać się w całym kraju, szczególnie w górskich regionach Kolorado.

Ten styl domu jest kwintesencją angielskiego - oto jak go rozpoznać