Arts and Crafts nie odnosi się do jednego konkretnego stylu domu, ale do całego ruchu architektonicznego, który początkowo pojawił się w Wielkiej Brytanii w drugiej połowie XIX wieku. Ruch ten był bezpośrednią odpowiedzią na rewolucję przemysłową, która radykalnie zmieniła, a architekci i artyści przeciwstawili się zimnym, "futurystycznym" projektom i odrzucili gorsze towary i materiały produkowane masowo na rzecz tradycyjnych, rzemieślniczych.

Co to jest dom w stylu Arts and Crafts?

Domy zbudowane w tradycji Arts and Crafts są znane z funkcjonalnych planów pięter, które sprawiają, że ich pokoje nadają się do różnych projektów, stylów wystroju i zastosowań. Wiele popularnych stylów domów jest zakorzenionych w ruchu Arts and Crafts, takich jak Craftsman, American Foursquare, Prairie School, Tudor, Bungalow i inne.

W przeciwieństwie do typowej brytyjskiej architektury wiktoriańskiej, która koncentrowała się na ekstrawaganckiej architekturze i ozdobnych detalach, ruch Arts and Crafts celebrował piękno świata przyrody i miał na celu powrót do przedindustrialnego świata prostoty. Ten twórczy etos był stosowany w wielu dziedzinach twórczych poza architekturą, w tym w projektowaniu krajobrazu, mebli i stylizacji wnętrz,

Oto, co powinieneś wiedzieć o tym, jak powstał ten styl, jakie są jego główne cechy charakterystyczne i czego można się spodziewać w domach inspirowanych stylem Arts and Crafts.

Co sprawia, że dom jest w stylu Arts and Crafts?


Najwcześniejsze domy w stylu Arts and Crafts zostały zaprojektowane tak, aby przywoływać na myśl wiekowe domy, przy użyciu materiałów budowlanych mających swoje korzenie w świecie przyrody: Drewno, stiuk, kamień i rustykalna cegła to najczęstsze materiały używane do budowy ścian bocznych.

Wewnątrz, układ domów Arts and Crafts jest zaprojektowany z myślą o funkcjonalności ponad wszystko: z dużą ilością otwartej przestrzeni i dużą ilością dużych okien, aby umożliwić dostęp światła słonecznego. Domy w stylu Arts and Crafts nie ograniczają wykorzystania naturalnych elementów na zewnątrz; wewnątrz można znaleźć akcenty z ręcznie wykonanego kamienia lub drewna, a także wykorzystać wbudowane elementy architektoniczne, takie jak półki, siedziska i szafki, aby przenieść do wnętrza atmosferę z zewnątrz.

Na pierwszym piętrze, dom w stylu Arts and Crafts będzie miał otwarty salon, który łączy się z jadalnią lub przestrzenią wielofunkcyjną, z małą kuchnią w tylnej części domu. W przeciwieństwie do dobrze zdefiniowanych przestrzeni i pudełkowatych pomieszczeń domów wiktoriańskich, domy w stylu Arts and Crafts wykorzystywały otwarte plany pięter podkreślające praktyczny projekt, który nie tylko pozwala ich właścicielom łatwo się poruszać, ale także utrzymać je dobrze oświetlone i kontrolowane przez klimat. W głównej części mieszkalnej znajduje się kominek, a jeśli dom ma drugą kondygnację, prawdopodobnie będzie jeszcze jeden kominek w największej sypialni. Sufity były utrzymywane nisko, aby pomóc w oszczędzaniu ciepła, co dodaje przytulności tym domom.

Oto wspólne cechy domów w stylu Arts and Crafts.

Wygląd zewnętrzny:

 • Niskoprofilowa konstrukcja
 • Stopniowo opadający dwuspadowy dach
 • Duży, zadaszony ganek frontowy
 • Słupy nośne
 • Wyeksponowane krokwie lub belki
 • Szczegółowe drewniane elementy wykończeniowe
 • Witrażowe okna szklane
 • Gont drewniany lub siding
 • Akcenty stiukowe
 • Ziemiste i neutralne lub jasne, żywe kolory

Wnętrze:

 • Funkcjonalny układ
 • Podłogi z twardego drewna
 • Otwarte pomieszczenia mieszkalne i jadalne
 • Archiwa
 • Foremki drewniane

Historia domów w stylu Arts and Crafts


Choć ruch Arts and Crafts rozpoczął się w połowie XIX wieku w Wielkiej Brytanii, to dzięki czasopismu "The Craftsman" nie dotarł do Stanów Zjednoczonych aż do przełomu XIX i XX wieku. W tamtych czasach wiele domów w całym kraju było budowanych na podstawie planów domów mieszkalnych znalezionych w czasopismach; proste plany The Craftsman zostały stworzone przez słynnego projektanta mebli Arts and Crafts Gustava Stickleya, którego proste projekty stanowiły wyraźny kontrast z ozdobnymi stylami wiktoriańskimi, które były wówczas niezwykle popularne.

Różne rodzaje domów w stylu Arts and Crafts

Amerykańska architektura Arts and Crafts obejmuje szereg stylów spopularyzowanych w różnych wydaniach magazynu Craftsman. Jeśli jesteś fanem tej architektury, masz szczęście - z powodu szerokiego rozpowszechniania magazynu, te domy były popularne od Wschodniego Wybrzeża do Kalifornii. Oto najpopularniejsze style:

Craftsman

Joe Shmelzer / Getty Images

Domy w stylu Craftsman to najbardziej kwintesencja amerykańskiego stylu z nurtu Arts and Crafts. Charakteryzują się szerokimi, niskimi układami, dwuspadowymi dachami, otwartymi planami, drewnianą konstrukcją i frontowymi gankami, które posiadają kolumny wspierające i odsłonięte krokwie.

Bungalow

Julian Porcino

Amerykańskie domy w stylu bungalow zostały zaprojektowane tak, aby były łatwe w budowie, co sprawiło, że były przystępne cenowo dla pracujących rodzin z początku XX wieku. Bungalow to mały dom, który tradycyjnie ma tylko jedno piętro, choć dziś często spotyka się takie, w których przestrzeń na poddaszu została przekształcona w sypialnię na drugim piętrze. Bungalowy są podnoszone z chodnika za pomocą krótkiego schodka i posiadają małe werandy, zwisające okapy i lukarny. Wewnątrz bungalowy efektywnie wykorzystują swoją niewielką przestrzeń, z ciasnymi, kompaktowymi szafami, wbudowanymi szafkami i półkami.

Tudor

Jeff Vinnick / Stringer

Pochodzący z Wielkiej Brytanii i popularny wśród klas zamożnych, domy Tudor - które są czasami znane jako Tudor Revival, Mock Tudor, lub styl Jacobean - są duże, wielopiętrowe domy wykonane z cegły z dużymi sekcjami pół-drewnianej białej bocznicy stiukowej, nadając im średniowieczny wygląd. Tudory mają strome dwuspadowe dachy z ozdobnymi kominami, wąskie, wielopołaciowe okna i drewniane drzwi wejściowe. Wewnątrz, domy w stylu Tudorów posiadają gipsowe ściany, łukowate otwory drzwiowe, belkowane sufity i drewniane detale.

Moody Makeover całkowicie odmienił ten dom w stylu Tudorów w Seattle