Kiedy słyszysz słowa "meble Art Deco", Twój umysł może wędrować do wizji planu filmowego Wielkiego Gatsby'ego: aksamitne wykończenia, błyszczące złote lub lustrzane akcenty, geometryczne kształty i odważne wzory. I nie będziesz się mylił. W rzeczywistości styl Art Deco, inspirowany latami 20. ubiegłego wieku, to przede wszystkim wysokiej klasy rzemiosło, przesiąknięte starym luksusem i przepychem - bardzo w stylu Wielkiego Gatsby'ego - który właśnie powraca.

31 Ridiculously Pretty Bathrooms That Nailed Art Deco Style

Teraz, w naszej własnej nowoczesnej, 2021 wersji szalonych lat 20-tych, Art Deco jest poszukiwanym stylem wystroju. Jeśli szukasz luksusu w swojej przestrzeni, rozważ dodanie kilku kawałków mebli w stylu Art Deco. Ale uwaga: ten odważny, zabawny styl wystroju nie jest dla miłośników minimalizmu lub osób o słabym sercu. Znalezienie szykownych, modnych przedmiotów, które zachowują właściwą równowagę między eklektyzmem a elegancją może być trudne. Skontaktowaliśmy się z projektantami wnętrz i ekspertami od wystroju, aby dać nam informacje na temat mebli w stylu Art Deco. Przed nami historia tego stylu, jego kluczowe cechy i wskazówki dotyczące najlepszych sposobów na dodanie go do swojego domu, według profesjonalistów.

Co to jest Art Deco?

Art Deco to styl sztuk wizualnych, architektury i wzornictwa popularny w latach 20-tych i 30-tych XX wieku. Charakteryzuje się elegancją, przepychem i geometrią, często stawiając na pierwszym miejscu bogate kolory, luksusowe tkaniny i metaliczne wykończenia.

Jaka jest historia mebli Art Deco?

Meble Art Deco pochodzi z 1920 roku w Paryżu, biorąc swoją nazwę od 1925 "Exposition Internationale des Arts Décoratifs et Industriels Modernes", wystawa, gdzie francuscy rzemieślnicy i projektanci reimagined tradycyjnego wzornictwa w zupełnie nowym stylu nowoczesnym. Styl ten charakteryzował się odważnymi kolorami, unikalnymi wzorami 3D, doskonałym rzemiosłem i luksusowymi wykończeniami. Czerpiąc inspirację z XVIII- i XIX-wiecznych francuskich stolarzy, projektanci stworzyli jedyne w swoim rodzaju dzieła wykonane z rzadkich i drogich materiałów, takich jak bogate drewno i polerowane metale, które szybko stały się popularne wśród zamożniejszych członków społeczeństwa. Jako część ery po I wojnie światowej, meble i wzornictwo Art Deco miały uchwycić figlarność, optymizm i radość życia.

Jak zauważa Andra DelMonico, główny projektant wnętrz w firmie Trendey: "Ten styl jest przykładem okresu, z którego pochodzi. Lata 20. były czasem przepychu, luksusu i tętniącego życia. Meble i wystrój z tego okresu odzwierciedlają to za pomocą luksusowych tkanin, polerowanych metali i ornamentów."

Poznaj eksperta

  • Andra DelMonico jest głównym projektantem wnętrz w firmie Trendey.
  • Travis London jest projektantem wnętrz i właścicielem firmy Studio London Co.

Okres Art Deco osiągnął szczyt popularności około połowy XX wieku, ale nadal jest popularny do dziś.

Alvin Wayne

Jakie są główne cechy charakterystyczne mebli Art Deco?

"Art Deco to meble charakteryzujące się geometrycznymi detalami i kształtami, egzotycznymi gatunkami drewna (pomyśl o drewnie zebry i mahoniu), kolorami jewel-tone, lakierem, lustrzanymi wykończeniami i błyszczącymi metalowymi akcentami", mówi Travis London, projektant wnętrz i właściciel Studio London Co. "Kiedy myślę o Art Deco, myślę o meblach i stylu, który jest zdefiniowany przez glamour", mówi. Szukaj kanap obitych aksamitem, ciemnych drewnianych konsol i eleganckich metalowych podstaw.

Jednym z przykładów słynnej architektury Art Deco jest kultowy nowojorski Chrysler Building. Wysoce geometryczny wzór na szczycie tego kultowego wieżowca jest imiennikiem wzornictwa Art Deco, które często w ten sam sposób przekłada się na meble.

"W przeciwieństwie do nowoczesnych geometrycznych wzorów, Art Deco ma więcej elementów ozdobnych. Powszechne są szewrony, kształty V i zygzaki" - mówi DelMonico.

Jak dodać meble Art Deco do swojego domu

"Jeśli szukasz stylu niektóre kawałki Art Deco projektowania w swoim domu, należy pamiętać, że kilka wspaniałych kawałków Art Deco mogą być gwiazdy pokoju," radzi London. On mówi, że nie każdy pojedynczy element musi być uważany za Art Deco, aby osiągnąć wygląd. Według Londynu, "Te wspaniałe kawałki Art Deco będą miały tendencję do bycia czynnikiem wow w pokoju, podczas gdy wszystko inne może spokojnie komplementować przestrzeń." Oto kilka wskazówek, jak dodać meble Art Deco do swojego domu.

Wskazówka nr 1: Postaw na gładkie materiały

Alvin Wayne

Chociaż pierwsze projekty mebli Art Deco preferowały egzotyczne drewno jako główny materiał, styl ten ewoluował, aby włączyć łatwiej dostępne i masowo produkowane substancje, takie jak kute żelazo i szkło. Kiedy szukasz mebli w stylu Art Deco do swojego domu, poszukaj eleganckich materiałów, takich jak metal. Następnie zrównoważyć je przytulnymi wykończeniami, takimi jak bogato wzorzysty dywan lub teksturowany koc.

Wskazówka #2: Oświetlenie w stylu glam

M Wilcox Design

Glam to nazwa gry w wystroju Art Deco, a nie ma lepszego sposobu na dopełnienie tego wyglądu niż geometryczne oświetlenie. Ten dekoracyjny detal może podkreślić pluszowe aksamitne meble i naturalne motywy, dodając głębi i wizualnego zainteresowania do pokoju. "Szukaj elementów, które mają wiele geometrycznych kształtów i ornamentów", radzi DelMonico.

Wskazówka nr 3: Wybierz bogate drewno

Alvin Wayne

Wysokiej klasy meble Art Deco z lat 20-tych XX wieku były wykonane z bogatego, egzotycznego drewna, takiego jak heban, orzech bursztynowy, klon lub jesion, co nadawało im głębszy kolor, wspaniałą elegancję, a co najważniejsze, niezrównaną trwałość. Jeśli chcesz dodać do swojego domu jakiś element w stylu Art Deco, poszukaj mebli z litego drewna z przyciągającymi wzrok geometrycznymi inkrustacjami lub wzorami.

Wskazówka nr 4: Wyraź się za pomocą lustra

Mistrz Forbesa

Aby dodać blasku, dodaj do swojego domu lustrzane elementy inspirowane stylem Art Deco. Eleganckie, ostre, błyszczące krawędzie mają dramatyczny wpływ na przestrzeń, tworząc punkt centralny dla reszty wystroju. Jako dodatkowy bonus, wybierz akcent w postaci zwierzęcego nadruku, aby podkręcić czynnik luksusu.

Dowiedz się więcej na: http://wybierz-plytke.pl