Ciepłe, przytulne i pełne rustykalnego uroku domy w stylu farmhouse mogą poczuć się jak w domu, zanim jeszcze przekroczysz próg drzwi wejściowych. Domy te zostały stworzone z myślą o rodzinach i zostały zbudowane tak, aby były przede wszystkim funkcjonalne, z dużymi otwartymi przestrzeniami mieszkalnymi, drogimi (i imponującymi) kuchniami oraz dużą ilością miejsca na zewnątrz. Ze względu na swoją minimalistyczną prostotę, domy wiejskie są w zasadzie pustym płótnem, które chce, abyś żył swoimi marzeniami o wystroju.

Co to jest Farmhouse-Style House?

Dom w stylu gospodarstwa jest dom, który jest zwykle zbudowany na dużym kawałku ziemi charakteryzuje się dużymi otwartymi przestrzeniami życiowymi, przednimi gankami, odsłoniętym drewnem i naciskiem na funkcjonalność ponad wszystko inne.

Co sprawia, że dom jest w stylu wiejskim?

Robert Kirk/Getty Images

Choć nie wszystkie domy w stylu wiejskim można znaleźć na działających farmach, to jednak zazwyczaj znajdują się one na rozległych działkach i mają dużo przestrzeni na zewnątrz. Ganki są istotnym elementem wystroju, który dawał pracownikom gospodarstwa miejsce do wytarcia butów i usunięcia brudnej odzieży przed wejściem do domu; zgodnie z niestandardowymi projektami domów na farmie, mogą one posiadać dowolną liczbę ganków i często występują w stylu zadaszonym, z ekranem i rozległym.

Wnętrze domu na wsi jest skromne i nie-frills, z dużą ilością odkrytego drewna i mało, jeśli w ogóle, ozdoby. W przedniej części domu pokoje były duże i bardziej formalne, ponieważ były one przeznaczone do zabawiania członków rodziny, współpracowników biznesowych i sąsiadów. Pomieszczenia na tyłach domu były mniejsze i bardziej swobodne, przeznaczone do życia i spożywania posiłków.

Prawdopodobnie najważniejszym pomieszczeniem w tradycyjnym domu była kuchnia, i nawet w nowoczesnych wersjach, pokój ten jest duży, przestronny i dobrze wyposażony. W starszych domach, kuchnia może mieć przylegający pokój z paleniskiem, otwarty kominek i spiżarnię. Kuchnie mają zazwyczaj centralną wyspę, obszerne, drewniane szafki lub otwarte półki i miejsce na duży stół.

Domy wiejskie nie były budowane na fundamentach piwnicznych, więc w starszych domach mogą być tylko małe przestrzenie pod pierwszym piętrem lub chłodna, wykopana piwnica. Wiele z nich posiada otwartą przestrzeń strychu, który był używany do przechowywania; przekształcenie strychu w sypialni lub dodatkowej przestrzeni życiowej jest popularny nowoczesny remont.

Wspólne cechy domów w stylu wiejskim to:

Zewnętrzna strona

 • Proste, prostokątne lub kwadratowe plany pięter
 • Wysokość jednego lub dwóch pięter
 • Praktyczna, prosta konstrukcja
 • Naturalne materiały budowlane, takie jak drewno i kamień
 • Dużo przestrzeni na zewnątrz
 • Duże funkcjonalne ganki
 • Dachy dwuspadowe z lukarnami

Wnętrze:

 • Kominki i kominy
 • Duże, formalne pokoje frontowe
 • Umiarkowane sypialnie i łazienki
 • Bardzo duża kuchnia
 • Otwarte poddasze


Historia domu na farmie

Nie ma jednego wyraźnego, unikalnego stylu domów w Ameryce; farmerzy budowali je według swoich indywidualnych potrzeb, a będąc oszczędnymi, praktycznymi ludźmi, budowa i projekt tych domów były zazwyczaj podyktowane dostępnymi materiałami budowlanymi i lokalną geografią. Wczesne amerykańskie domy na farmie były zazwyczaj budowane przez samych farmerów, przy użyciu starych metod, które przywieźli ze sobą ze swoich krajów. W Nowej Anglii, domy na farmie były w większości zbudowane z drewna, tak jak w dawnych czasach. W Pensylwanii, wykwalifikowani niemieccy murarze budowali domy na farmie z zaprawy, kamienia i cegły. Na silnie skandynawskim Środkowym Zachodzie, drewniane domy wiejskie wykorzystują czyste linie i stonowaną paletę kolorów skandynawskiej architektury.


Jakie są różne typy domów wiejskich?

Saltbox

Stouffer / Getty Images

Dom w skrzynce na sól to dom w stylu kolonialnej Nowej Anglii, nazwany tak na cześć powszechnie używanych drewnianych pojemników na sól z tego okresu. Historyczne domy typu saltbox łatwo rozpoznać po charakterystycznych jednostronnie spadzistych liniach dachów i prostych kolonialnych fasadach.

Ten klasyczny dom w Nowej Anglii jest taki uroczy i osobliwy

Cracker-Style

Dario Sartini/Getty Images

Te wyjątkowo małe domy są tak proste, jak to tylko możliwe. Oryginalne domy w stylu Cracker zostały zbudowane przez amerykańskich osadników, którzy potrzebowali schronienia tak szybko, jak to możliwe. Ten styl charakteryzuje się drewnianym (często cedrowym) sidingiem i metalowym dachem, z głębokim zadaszonym gankiem i symetrycznymi oknami, które można szeroko otworzyć, aby złapać boczny mróz.

Pennsylvania Dutch

Robert Barnes/Getty Images

Domy w stylu Pennsylvania Dutch charakteryzują się kamiennymi murami i drewnianymi detalami; ich konstrukcja wyewoluowała z tradycyjnych metod budowlanych wczesnych niemieckich imigrantów, którzy byli znani ze swoich umiejętności murarskich.

Ten kalifornijski styl domu przeżywa swój powrót - oto co warto wiedzieć