W biz nieruchomości, definicja "bungalow" został rozciągnięty dość dużo, często używane do opisania małych, jednopiętrowych domów zbudowanych na początku 20 wieku, bez względu na ich projekt. Prawdziwe bungalowy, jednak mają bardzo specyficzny projekt, który został spun off z domów w stylu Craftsman.

Zachowując podstawowy schemat, pozbywając się ozdobnych detali i rezygnując z drogich materiałów budowlanych, domy bungalow mogą zaoferować urok i prostotę Craftsmana w przystępnej cenie, co czyni je popularną opcją dla osób kupujących dom po raz pierwszy.

Co to jest dom w stylu bungalow?

Bungalow to mały dom, który tradycyjnie ma tylko jedno piętro, choć dziś często spotyka się takie, których przestrzeń strychu została przekształcona w sypialnię na drugim piętrze. Bungalowy są podniesione z chodnika za pomocą krótkiego schodka i posiadają małe werandy, zwisające okapy i lukarny. Wewnątrz bungalowy efektywnie wykorzystują swoją niewielką przestrzeń, z ciasnymi, kompaktowymi szafami, wbudowanymi szafkami i półkami.

Joe Schmelzer / Getty Images

Co sprawia, że dom jest w stylu bungalow?

Amerykańskie domy w stylu bungalow zostały zaprojektowane tak, aby były łatwe w budowie, co sprawiło, że były przystępne cenowo dla pracujących rodzin z początku XX wieku. Bungalowy nie mają wiele do zaoferowania pod względem powierzchni, ale mogą sprawiać wrażenie większych niż są w rzeczywistości dzięki dużej, otwartej centralnej przestrzeni mieszkalnej i dużym oknom, które zalewają dom naturalnym światłem.

Wszystkie pokoje w bungalowach znajdują się na jednej kondygnacji i tradycyjnie rzadko były budowane z więcej niż dwoma sypialniami, choć nowoczesne domy mogą mieć trzy lub więcej. Bungalowy mają spadziste, dwuspadowe dachy, które dają im miejsce na poddasze - jeśli dach jest wystarczająco stromy, poddasze może być wystarczająco duże, aby przekształcić je w dodatkową sypialnię.

Pierwsze piętro bungalowu będzie podniesione nad fundamentem i z krótkim ciągiem schodów od chodnika do zadaszonego ganku. Wewnątrz, bungalowy przyjmują otwarty plan piętra, z salonem, jadalnią i kuchnią zajmującymi jedną dużą przestrzeń. Sypialnie i łazienki znajdują się poza główną przestrzenią mieszkalną.

Ponieważ domy bungalow mają duże okna i są zbudowane blisko ziemi, prywatność może być problemem. Niektórzy właściciele domów rozwiązują ten problem sadząc wysokie żywopłoty, krzewy lub drzewa na obwodzie domu, aby zasłonić okna.

W skrócie, cechy definiujące bungalowy to:

 • Mała powierzchnia kwadratowa
 • Jednopiętrowy
 • Zadaszony ganek ze zwężającymi się kolumnami
 • Dwuspadowy, dwuspadowy dach
 • Duża ilość okien
 • Lukarny
 • Poddasze
 • Otwarty plan piętra
 • Małe korytarze lub ich brak
 • Efektywne wykorzystanie przestrzeni
 • Wbudowane szafki i półki
 • Indywidualnie zaprojektowane elementy, takie jak zakątki i siedziska okienne

Lisa Romerein/Getty Images

Historia domów w stylu bungalow

Chociaż bungalow jest pochodną domów w stylu Craftsman, na projekt Craftsman duży wpływ miała architektura mieszkalna Bengalu w Indiach: słowo "bungalow" ma swoje korzenie w indyjskim hinduskim słowie bangala, które oznacza "należący do Bengalu".

W XIX wieku, kiedy Indie były częścią imperium brytyjskiego, brytyjskie wojsko potrzebowało prostych, łatwych w budowie domów dla podróżujących oficerów. Wojskowi wzorowali się na rodzimych domach bangala: jednopiętrowych konstrukcjach z dachami pokrytymi dachówką lub strzechą i zadaszonymi werandami.

W Ameryce styl ten został spopularyzowany na początku XX wieku przez czasopismo The Craftsman, które sprzedawało projekty domów autorstwa słynnego projektanta mebli Arts and Crafts, Gustava Stickleya. Magazyn opublikował artykuł zatytułowany "Possibilities of the Bungalow as a Permanent Dwelling", sugerując ten styl dla stałych rezydencji i zaczął dodawać plany bungalowów do swojego katalogu. Styl zyskał krajową popularność, gdy więcej projektów bungalowów zaczęło trafiać do magazynów takich jak House Beautiful i Ladie's Home Journal, a także poprzez zestawy domowe sprzedawane przez ogólnokrajowych sprzedawców wysyłkowych, takich jak Montgomery Warn i Sears.

Różne typy bungalowów

Kalifornia

Kalifornia bungalowy są łatwo rozpoznawalne przez ich bocznicy, która, jak Craftsman domów, wykorzystuje naturalne materiały, takie jak stiuk, drewno i gonty.

Julian Porcino

Chicago

Chicagowskie bungalowy są zbudowane z cegły i czasami mają dodatkowe półpiętro na tradycyjnej jednopiętrowej konstrukcji szkieletowej. Domy te zazwyczaj mają wejście umieszczone z boku domu i były budowane z niewykończoną piwnicą.

Mission

Bungalowy w stylu Mission są znane z szerokich, zwisających okapów z odsłoniętymi drewnianymi krokwiami. Ich wygląd zewnętrzny ma wyraźne wpływy hiszpańskie, z gładką sidingiem stiukowym i dachami pokrytymi terakotą.

Tudor

Bungalowy powinny być proste, ale bungalowy w stylu Tudor nie mogą się powstrzymać od bycia odrobinę ekstra. Podobnie jak ich przodkowie Craftsman, bungalowy Tudor mają wizualnie interesujące cechy architektoniczne, takie jak rozbudowane kominy, skomplikowane prace projektowe wokół okien i drzwi, a także półokrągłe, wysokie, wąskie okna.

Prairie

Jest to styl, który stał się nieśmiertelny dzięki słynnemu Frankowi Lloydowi Wrightowi i chicagowskiej szkole architektów Praire School. Te bungalowy są znane z mocnych, długich i nisko zawieszonych linii poziomych, nisko nachylonych czterospadowych lub dwuspadowych dachów, kwadratowych filarów, które utrzymują dachy ganków, skrzynek okiennych, płaskich kominów, kontrastujących materiałów zewnętrznych i misternie zaprojektowanych otworów drzwiowych.

Wszystko, co musisz wiedzieć o domach w stylu śródziemnomorskim