Zamknij oczy i wyobraź sobie najbardziej typowo amerykański dom w stylu Normana Rockwella, jaki tylko możesz sobie wyobrazić. Jest tam duży, szeroki ganek z bujanym fotelem, a może huśtawką werandową, prawda? Jest tam bujny, zielony trawnik i ciepłe, zapraszające uczucie - rodzaj domu, który bez względu na to, gdzie się znajduje, zawsze będzie czuł się jak w domu. To jest dom w stylu wiejskim: przytulny kawałek Ameryki, który jest tradycyjny, ponadczasowy i zawsze w popycie.

Co to jest dom w stylu wiejskim?

Domy w stylu wiejskim odnoszą się do szerokiego stylu projektowania domów, czerpiąc inspirację z tradycyjnych projektów stodół, domków i domów wiejskich, które odzwierciedlają ich wiejskie pochodzenie. Domy te są wykonane z naturalnych materiałów, szczególnie drewna, z dużym, przestronnym gankiem i przytulnym, nostalgicznym nastrojem.

Co sprawia, że dom jest w stylu wiejskim?

Zazwyczaj domy w stylu wiejskim mają tylko jedną lub dwie kondygnacje i są dobrze wyważone. Mają dwuspadowe dachy z okapami, często z lukarnami, które dodają dodatkowej przestrzeni i światła do tego, co często było pierwotnie przestrzenią strychową.

Domy w stylu wiejskim mają co najmniej jeden przestronny ganek, który funkcjonuje jako wewnętrzna i zewnętrzna przestrzeń życiowa, tworząc płynne przejście między domem a naturą. Ganki te mogą być zadaszone lub pełne, lub mogą przebiegać przez całą szerokość frontu domu. mogą być osłonięte lub otwarte, i często mają jakiś rodzaj siedzenia widoczny od frontu domu, jak huśtawka lub bujane fotele.

Wewnątrz, dom w stylu wiejskim będzie miał duże, otwarte pokoje, które zachęcają do wspólnego życia, dzięki czemu te domy są świetne dla rodzin lub ludzi, którzy lubią się bawić. Centralnym punktem tego stylu domu jest duża wiejska kuchnia, która jest zaprojektowana tak bardzo dla socjalizacji, jak to jest do gotowania. Te kuchnie będą zazwyczaj usytuowane wokół dużej centralnej wyspy, z dużą ilością szafek i miejscem do gotowania, jadalnią i spiżarnią.

Chociaż styl wiejski jest szeroką kategorią z kilkoma sztywnymi zasadami, większość domów w tej kategorii charakteryzuje się jednym lub kilkoma z poniższych elementów:

  • Drewniany siding
  • Dobrze wyprofilowany wygląd zewnętrzny
  • Jedno lub dwa piętra
  • Frontowy lub okrągły ganek.
  • Dach dwuspadowy.
  • Symetryczne, okna z podwójnymi skrzydłami
  • Ozdobne okna z okiennicami
  • Lukarny
  • Drewniane detale
  • Elastyczne plany pięter

Historia domów w stylu wiejskim

Najwcześniejsze domy w stylu country zostały zbudowane przez wczesnych amerykańskich osadników, którzy budowali swoje domy z materiałów budowlanych dostępnych lokalnie i odpowiednich dla regionalnego klimatu i geografii. Osadnicy ci budowali domy używając stylów i technik budowlanych z ich krajów ojczystych, dlatego też domy w stylu wiejskim różnią się w zależności od tego, w jakiej części kraju się znajdujemy. W Nowej Anglii srogie, śnieżne zimy wpłynęły na strome dachy domów typu saltbox; na wietrznych równinach heartlandu budowano krótkie, zwarte domy; na gorących, jałowych pustyniach południowego zachodu powstawały rozłożyste, niskoprofilowe domy w stylu ranczo.

Domy w stylu wiejskim były budowane przede wszystkim po to, by były funkcjonalne. Dla wczesnych gospodarzy nie istniał podział na pracę i dom, a domy były zaprojektowane tak, aby wspierać życie na farmie. Duże ganki dawały robotnikom rolnym miejsce do zdejmowania brudnych ubrań przed wejściem do domu. Zapewniały schronienie przed żywiołami; gospodarze mogli trzymać okna szeroko otwarte dla chłodnego powietrza w gorące deszczowe dni i mogli usiąść na zacienionym ganku, aby mieć oko na gospodarstwo, chronione przed bezpośrednim ciepłem słońca.

Tylne i boczne ganki często otwierały się bezpośrednio na kuchnię lub miejsce do mycia, co ułatwiało przynoszenie jedzenia z gospodarstwa bez roznoszenia brudu i zanieczyszczeń po całym domu.

Ten upiornie brzmiący styl domu jest przesiąknięty historią