Potrzebujesz dodatkowego, ukrytego, ale łatwo dostępnego miejsca do przechowywania lub miejsca, w którym będziesz mógł wyeksponować wszystkie swoje rośliny i ramki ze zdjęciami? Nie szukaj już dalej niż kredens, wspólna opcja przechowywania w stylu szafki, która może dodać funkcjonalności i blasku Twojej przestrzeni. Chociaż oryginalne kredensy mają swoje korzenie w jadalni, możesz znaleźć wariację na temat kredensu, która sprawdzi się w niemal każdym pomieszczeniu w Twoim domu.

Zazwyczaj kredensy są wyposażone w określone funkcje, ale jeśli szukasz szafki, która spełni inną funkcję, rozważ kredens, bufet lub konsolę - bliskich krewnych niskiego i długiego kredensu.

Oto co musisz wiedzieć o kredensach, ich historii i głównych cechach, według projektanta wnętrz.

Poznaj eksperta

Courtney Sempliner, założycielka Courtney Sempliner Designs, jest projektantką wnętrz mieszkającą w Nowym Jorku.

Co to jest kredens?

Projekt: Emily Henderson; fot: Ryan Liebe

Według Semplinera, credenza to mebel w stylu szafki, który najczęściej można znaleźć w jadalni. Podczas gdy credenzy są atrakcyjne, ponieważ oferują dodatkowe miejsce do przechowywania, nie są używane tylko jako szafki do przechowywania. "Ponieważ kredensy są niskie i szerokie, stanowią również dodatkową powierzchnię do serwowania lub wyświetlania, w zależności od tego, gdzie dany mebel jest używany" - mówi Sempliner.

Credenzas są często spotykane w miejscach spotkań, ale mogą być używane praktycznie w każdym pomieszczeniu w domu - na przykład jako konsola w wejściu lub holu, lub jako dodatkowe miejsce do przechowywania w domowym biurze. "Gorąco polecam [kredensy] ze względu na korzyści płynące z zamkniętego przechowywania i stylu," mówi Sempliner.

Jakie cechy charakteryzują kredens?

Credenzy mogą występować w wielu rozmiarach, wykończeniach i stylach, od antycznego po współczesny, więc łatwo możesz je wkomponować w istniejącą estetykę i układ. Choć dokładny projekt Twojej kredensu może się różnić, możesz liczyć na to, że większość kredensów ma kilka kluczowych cech:

  • Przechowywanie w stylu szafki
  • Kształt długi i niski
  • Brak nóżek lub bardzo krótkie nóżki
  • Drzwi przesuwne lub drzwi w stylu szafy
  • Potencjalnie, szklane drzwi dla wyświetlacza

Lubisz rozrywkę? Użyj swojej kredensu do przechowywania butelek i kieliszków z alkoholem lub winem, jak w przypadku wózka barowego, lub natychmiast stwórz dodatkową powierzchnię podczas spotkania dla serwowania napojów i jedzenia.

Historia kredensów

Jak w przypadku wielu istotnych elementów umeblowania, kredensy mają ciekawą historię. Sempliner mówi, że nazwa "credenza" pochodzi od włoskiego słowa oznaczającego "wiarę" lub "zaufanie". " W XVI wieku credenza odnosiła się do procesu degustacji przez służbę jedzenia i napojów dla wyższych, aby upewnić się, że nic nie było trujące" - mówi. "Ta nazwa została następnie przyjęta przez mebel, w którym jedzenie i napoje były przechowywane dla tej praktyki".

Kilkaset lat później, w połowie XX wieku, credenzas gwałtownie wzrosła popularność ponownie jako skandynawskich projektantów wykonane wysokiej klasy, długie i niskie szafki z lub bez nóg.

Podczas gdy oryginalne, XVI-wieczne kredensy miały bardziej dekoracyjny, architektoniczny wygląd, zazwyczaj z kamiennym blatem i dekoracjami kolumn, dzisiejsze kredensy często oddają hołd skandynawskiemu odrodzeniu z ich bardziej nowoczesnym stylem - myśl o gładkim designie i ciepłych drewnianych wykończeniach.

Rodzaje kredensów

Chociaż prawdą jest, że historyczne kredensy były najczęściej używane w jadalniach, ten niezbędny mebel od tego czasu ewoluował, aby odgrywać różne role w domu. Oto kilka typów mebli w stylu kredensu, które możesz włączyć do swojej przestrzeni:

Bufet

Podobny do historycznej kredensu, bufet zazwyczaj znajduje się w jadalni i służy do serwowania posiłków lub przechowywania zastawy. Podobnie jak kredensy, bufety wyposażone są w wiele miejsc do przechowywania, choć są zazwyczaj wyższe i mają dłuższe nogi.

Kredens

Getty

Podobnie jak bufet, kredens zazwyczaj można znaleźć w jadalni lub nawet w kuchni, ale często zawiera więcej miejsca do przechowywania niż inne podobne meble, wyposażone w towarzyszące im półki do przechowywania porcelany lub innych naczyń. Pomyśl o kredensie jak o prototypie dzisiejszych szafek kuchennych.

Konsola

Konsola może wyglądać i funkcjonować dokładnie jak kredens, ale kiedy jest używana do przechowywania mediów w salonie lub pokoju rodzinnym, niektórzy ludzie nazywają ten element konsolą. Konsola może też być długim, niskim stolikiem bez szafek, ustawionym pod ścianą lub z tyłu sofy w celu eksponowania dekoracji.

Co to jest weranda? Oto, co musisz wiedzieć