Niezależnie od tego, czy byłeś na wycieczce w Paryżu, czy nie, prawdopodobnie wyobrażasz sobie historyczną francuską katedrę w stylu gotyckim, wyposażoną w strzeliste przypory i ozdobne wieże. Po początkowej budowie katedr w stylu gotyckim w średniowieczu, coraz więcej domów w stylu gotyckim inspirowanych tymi niesamowitymi budynkami zaczęło pojawiać się w całej Europie, a później także w Stanach Zjednoczonych.

Podczas gdy domy w stylu gotyckim powszechnie posiadają niektóre z tych samych cech, co katedry, które naśladują, mają też pewne odrębne cechy - domy w stylu gotyckim zbudowane ostatnio oddają ducha oryginalnych gotyckich domów, z innymi, nowymi cechami pasującymi do nowoczesnego życia.

Co to jest dom w stylu gotyckim?

Dom w stylu gotyckim to dom, który przywołuje na myśl gotycki styl katedr budowanych w średniowieczu w Europie. Te zazwyczaj dwupiętrowe domy znane są z ozdobnego stylu, charakteryzującego się kamiennymi fasadami, stromymi dachami, łukowatymi oknami i dużymi kominami.

Ciekawi Cię wszystko, co domy w stylu gotyckim mają do zaoferowania? Oto wszystko, co musisz wiedzieć o domach w stylu gotyckim, od ich cech wspólnych po historię.

Co sprawia, że dom jest w stylu gotyckim?

Amerykańskie zamki

Według Marka Lavendera, architekta z Chicago, który zmienił się w projektanta wnętrz, domy w stylu gotyckim (czasami nazywane domami w stylu gotyckiego odrodzenia) są wzorowane na katedrach budowanych w Europie w średniowieczu. Chociaż prawdopodobnie nie zobaczysz zbyt wielu domów z latającymi przyporami, domy w stylu gotyckim są zazwyczaj zbudowane z okazałymi kamiennymi fasadami i stromymi dachami (kątami), które naśladują architekturę ich imiennika. Często, jak dodaje Lavender, domy w stylu gotyckim mają łukowate okna na wyższych piętrach, duże kominy, a nawet wieże, które nadają im imponujący, pałacowy wygląd.

Poznaj eksperta

Mark Lavender jest architektem, który zmienił się w projektanta wnętrz i mieszka w Chicago.

Gotyckie domy budowane w Stanach Zjednoczonych mogą nie mieć wszystkich cech charakterystycznych dla francuskiej katedry, ale Lavender twierdzi, że mają pewne cechy wspólne. Niektóre z głównych cech domów w stylu gotyckim to:

 • Kamienne fasady
 • Strome, często dwuspadowe, dachy
 • Dwupiętrowe konstrukcje
 • Zmodyfikowane okna łukowe, które wznoszą się do punktu na szczycie zamiast bardziej zaokrąglonej krzywej
 • Dekoracyjne fretwork, lub kamieniarstwo, wokół wykończenia domu
 • Duże kominy lub rzeczywiste wieże
 • Łukowe przejścia nad podjazdem
 • Wyraźne okna wykuszowe
 • Witraże lub ołowiane elementy szklane
 • Duże okno nad frontowym gankiem
 • Drewniane wykończenia lub kratownica na ganku, zwłaszcza w domach zbudowanych z drewna lub murowanych

Historia domów w stylu gotyckim

Lawenda mówi, że architektura w stylu gotyckim ma swoje korzenie w ogromnych, ozdobnych katedrach zbudowanych w średniowieczu w Europie, a przede wszystkim w katedrze Notre Dame w Paryżu i katedrze w Reims we Francji. Ten styl architektoniczny jest najbardziej znany ze względu na latające przypory, które pozwalały budować kamienne ściany na dużych wysokościach; system strukturalny pozwolił również na stworzenie szerokich, otwartych przestrzeni dla zgromadzonych w głównej katedrze wiernych. Lavender dodaje, że dawną architekturę gotycką charakteryzowały strome dachy i zmodyfikowane okna łukowe, które wznosiły się do punktu zamiast typowego, bardziej zaokrąglonego łuku.

W Europie, Lavender mówi, że duże, dwupiętrowe kamienne domy w stylu gotyckim zyskały popularność w połowie XIX wieku i były bardzo popularnym stylem dla wiejskich posiadłości. Od tego czasu ten styl domów stał się również stosunkowo powszechny w Stanach Zjednoczonych, szczególnie w okresie pozłacanej epoki, od końca lat 70-tych XIX wieku do 1900 roku, we wschodnich Stanach Zjednoczonych. Na przykład, Lavender mówi, że Newport, Rhode Island jest domem dla wielu godnych uwagi domów w stylu gotyckim.

Odkąd budowniczowie domów zaadaptowali cechy stylu gotyckiego, by pasowały do współczesnego życia. Podczas gdy główne cechy, takie jak strome dachy i zmodyfikowane okna, są powszechnie widoczne w bardziej współczesnych domach w stylu gotyckim, Lavender mówi, że wiele domów w stylu gotyckim w Stanach Zjednoczonych jest zbudowanych z drewna lub muru zamiast z kamienia.

Różne rodzaje domów w stylu gotyckim

Domy w stylu gotyckim z drewna lub cegły

W porównaniu z oryginalnymi posiadłościami w stylu gotyckim, gotyckie domy zbudowane po 1900 roku mogą mieć inne cechy. Według Lavender, drewniane lub ceglane domy w stylu gotyckim są zazwyczaj mniejsze w skali niż ich kamienne odpowiedniki, z dwoma piętrami, prostokątnym obrysem i dużym dwuspadowym elementem w centrum domu nad frontowym gankiem. "Ten dwuspadowy cecha zazwyczaj zawiera pojedynczy, duże okno z zmodyfikowanym głowy łuku i przedni ganek posiada drewniane wykończenie, które było kuzynem stylu wiktoriańskiego z wykorzystaniem łaty," dodaje.

Oto wszystko, co musisz wiedzieć o domach w stylu Cape Cod