Szminka z pewnością zasługuje na swoją nazwę, dzięki pięknym czerwonym, rurkowatym kwiatom, które wytwarza. Jest to wspaniała roślina wisząca, ponieważ jej pnącza wdzięcznie zwisają z doniczek, a kwiaty układają się wzdłuż łodygi.

Pochodzi z Malezji,, gdzie żyje na drzewach i wspina się na gałęzie, aby otrzymać światło. Roślina ta może jednak rozwijać się w warunkach słabszego oświetlenia, ponieważ jest przyzwyczajona do przebywania pod osłoną drzew. Woskowe liście pomagają jej zatrzymać wodę, a roślina znana jest z tego, że kwitnie przez cały rok tak długo, jak ma wszystkie odpowiednie składniki odżywcze. Preferuje ciepły klimat, co czyni ją dobrą rośliną do uprawy w pomieszczeniach, ale może przetrwać chłodniejsze temperatury i suchsze warunki. Pamiętaj tylko, aby często ją podlewać!

Jeśli jesteś nowym rodzicem roślin, jest to wspaniała roślina, którą możesz dodać do swojej kolekcji. Nie tylko zapewni Ci przepiękne kwiaty, ale jest też stosunkowo łatwa w utrzymaniu. Przeczytaj dalej, aby zapoznać się z kompletnym przewodnikiem pielęgnacji.

 • Nazwa botaniczna: Aeschynanthus radicans
 • Nazwa zwyczajowa: Roślina szminkowa, winorośl szminkowa
 • Rodzaj rośliny: Pnącze wieloletnie
 • Dojrzała wielkość: 3 stopy wysokości
 • Ekspozycja na słońce: Częściowy cień lub pełny cień
 • Rodzaj gleby: Dobrze zdrenowana mieszanka doniczkowa
 • pH gleby: 6,0-8,0

Jak dbać o (i rozmnażać) swoją roślinę Monstera

Pielęgnacja rośliny Lipstick

sKrisda / Getty Images

Na szczęście nie musisz robić zbyt wiele, aby mieć szczęśliwą szminkową roślinę. Na początek upewnij się, że masz dobrze zdrenowaną glebę dla swojej rośliny. Szanse są już w odpowiedniej mieszanki gleby, jeśli wziął go ze sklepu roślin lub przedszkola, i nie ma potrzeby, aby przesadzić go natychmiast. W rzeczywistości, może to być lepsze dla roślin, jeśli dać im kilka tygodni, aby dostosować się do nowego domu.

To również daje szansę, aby mieć oko na nowe dziecko roślin w przypadku, gdy przyniósł do domu szkodnika lub dwa ze sklepu roślin.

Jeśli chodzi o podlewanie, lubią regularne picie, ale nie lubią siedzieć w mokrej ziemi. Daj im dobre moczenie, gdy górny cal lub więcej gleby jest sucha. Jeśli są one pozostawione siedzi w sopping mokrej glebie, ich korzenie będą prawdopodobnie gniją, co może zabić roślinę dość szybko. Zwróć uwagę na żółknące, mączyste liście, ponieważ może to być oznaką gnicia korzeni.

Ta roślina nie wymaga tony światła, albo. To nie jest tak niska tolerancja światła, jak coś takiego jak wąż roślina, ale to będzie dobrze w oknie na wschód lub gdzieś, gdzie dostaje tylko kilka godzin jasnego światła pośredniego dziennie. Utrzymanie go w bezpośrednim świetle spowoduje to spalić, więc jeśli masz na południe okno, trzymać go kilka stóp od hotelu, aby utrzymać go szczęśliwy.

Kiedy kwitnie, kwiaty wyjdzie z ciemnych rur w kolorze bordowym, nie w przeciwieństwie do szminki. Jeśli roślina jest szczęśliwa, powinna kwitnąć przez cały rok, choć nie martw się, jeśli przez jakiś czas nie będzie produkować kwiatów. Jest to całkowicie normalne, zwłaszcza w chłodniejszych miesiącach.

Najlepsze warunki uprawy dla roślin lipstick

Ciepłe, nieco wilgotne miejsca są najlepsze dla szminek. Pochodzą one z Malezji, gdzie temperatura nie spada często poniżej 70 stopni. Trzymanie rośliny w środku zapewni jej stałą temperaturę, więc szczerze mówiąc nie musisz się o to zbytnio martwić. Jeśli umieścisz ją w pobliżu innych roślin, pomoże to również w utrzymaniu odpowiedniego poziomu wilgotności.

Podlewaj ją, gdy górny cal lub tak gleby czuje się sucho, ale uważaj na nadmiar wody. Ten jeden może iść trochę bez wody, a będziesz wiedzieć, czy to jest zbyt suche, jeśli roślina zaczyna spadać liście. Jeśli zdecydujesz się mgły roślin, aby dodać trochę wilgoci, zrób to wcześnie w ciągu dnia, więc woda może wyparować, w przeciwnym razie możesz być zapraszając problemy z grzybami.

Jasne pośrednie światło jest najlepsze dla roślin szminki. Żyją na drzewach w ich rodzimym siedlisku, więc są przyzwyczajeni do posiadania trochę cienia. Jasne światło może spalić liście rośliny, więc trzymaj ją kilka metrów od okna, które jest mocno nasłonecznione po południu.

House of Chais

Jak rozmnażać roślinę Lipstick?

Szminki są bardzo łatwe do rozmnażania przez sadzonki łodygowe, podobnie jak pothos i filodendron. Wystarczy odciąć część pnącza, która ma kilka węzłów, umieścić ją w glebie i obserwować jak rośnie.

Czego potrzebujesz

 • Dobrze przepuszczalna mieszanka gleby
 • Ostre nożyczki
 • Hormon ukorzeniający (opcjonalnie)

Instrukcje dla sadzonek łodygowych:

 1. Wytnij kawałek rośliny szminki z kilkoma liśćmi i węzłami na nim.
 2. Zanurz w hormonie ukorzeniania.
 3. Przyklej łodygę do gleby.
 4. Trzymaj go z dala od bezpośredniego światła słonecznego i wody, gdy górny cal gleby czuje się sucho. Powinna się ukorzenić w ciągu kilku tygodni.

Stworzenie "szklarni" z plastikowej torby może pomóc w ukorzenieniu się rośliny. Wystarczy umieścić doniczkę i sadzonkę w torbie, zamknąć ją i podlewać, gdy poczuje się sucha.

Najczęstsze problemy z uprawą

Podobnie jak wiele innych roślin, szminki są podatne na gnicie korzeni spowodowane nadmiernym podlewaniem. Aby temu zapobiec, podlewaj tylko wtedy, gdy górny cal lub więcej gleby jest suchy. Należy także upewnić się, że mamy dobrze przepuszczalną glebę, która nie zatrzymuje zbyt dużo wody. Używanie czegoś takiego jak mieszanka gleby fiołka afrykańskiego jest dobrym wyborem.

Możesz również zauważyć, że grzyb rośnie na liściach roślin, jeśli pozostają one mokre. Zmniejsz szanse na pojawienie się grzyba, upewniając się, że liście są zawsze suche i podeprzyj pnącza, jeśli leżą na mokrej ziemi.

Lipstick winorośli są podatne na typowe szkodniki (mszyce, przędziorki i mączniki), które ukrywają się pod liśćmi. Należy uważnie obserwować spodnią stronę liści, czy nie ma na niej małych białych robaczków lub pajęczyn, które są oznaką obecności szkodników.

Roztocza i inne małe szkodniki możesz usunąć za pomocą wacika nasączonego alkoholem. Zanurz wacik w szkodnikach i w razie potrzeby kup nowy, aby kontynuować usuwanie szkodników z rośliny.

Doniczkowanie i przesadzanie

Jedyny czas, kiedy trzeba przesadzić roślinę szminki jest, gdy korzenie zaczynają wychodzić z otworu drenażowego lub górnej części garnka. Może to być potrzebne tylko co kilka lat, i będzie doskonale szczęśliwy lekko root bound.

Więcej na: http://wybierz-plytke.pl