Styl industrialny we wnętrzu jest doskonałym wyborem dla osób które doceniają przestrzeń. Przestronne, dobrze doświetlone, ekskluzywne przestrzenie wyposażone są w niewielką ilość starannie dobranych mebli w duchu minimalizmu, a także indywidualne dodatki. Wszystko razem tworzy niepowtarzalną spójną całość, kojarzoną z klimatem przedwojennych fabryk.

Styl industrialny

Początki industrialnego stylu wnętrz sięgają lat 50-tych. Był to czas Wielkiego Kryzysu w Stanach Zjednoczonych, a zbankrutowane fabryki stały się idealnym miejscem do zamieszkania. Można śmiało argumentować, że styl industrialny narodził się w Nowym Jorku. To tam, w wolnych, opuszczonych pomieszczeniach, artyści zaczęli wyposażać swoje warsztaty. Industrialne wnętrze jest pełne historii. Dlatego w żadnym wypadku nie ukrywa swojej przeszłości. Pomieszczenia powinny mieć dużo wolnej przestrzeni i światła wpadającego przez duże, pozbawione ozdób okna. Industrialne projektowanie wnętrz oznacza również powściągliwość w malowaniu ścian, dla których lepiej jest wybierać jednolite kolory. Zaleca się tutaj również akcentowanie elementów betonowych i ceglanych, a także konstrukcyjnych elementów budowlanych. Dobrze, jeśli naturalny materiał jest również połączony z betonem. Na przykład postarzane drewno, które zachowało całe bogactwo naturalnych surowców, idealnie wpasuje się w ogólną kompozycję. Drewno ma jeszcze jedną cechę - jest wytrzymałe i z czasem wygląda jeszcze lepiej. Zalecana jest nawet szlachetna patyna, jednak to, czy wnętrze będzie dobrze wyglądać za kilka lat, zależy od jakości samych produktów. Podróbki i tanie rzeczy na pewno nie wytrzymają próby czasu.

sypialnia z betonowymi płytkami

Beton i czerń

W stylu industrialnym najlepiej używać powściągliwych tonów. Świetnie będzie tu wyglądać czerń, biel i wszystkie odcienie szarości. Monochromię można rozcieńczyć akcentami o bardziej intensywnych kolorach. Dominującym materiałem w lokalu powinien być metal i szkło oraz oczywiście beton. Wyposażenie - czyli meble w stylu loftowym - to przede wszystkim minimalizm, budzący skojarzenia z fabrycznym charakterem pomieszczenia. Na przykład stół wykonany z palet na kółkach lub abażury wykonane z grubego drutu doskonale się tu sprawdzą. Integralną częścią wystroju staną się industrialne lampy w kolorze czarnym lub srebrnym, które zapewnią stonowane oświetlenie. Wnętrza w stylu industrialnym nie powinny mieć wielu dodatków i drobiazgów. Pokoje można ocieplić i uczynić wygodniejszymi, umieszczając poduszki w dyskretnych kolorach na łóżku lub sofie. Odpowiednie byłyby tu wszelkie metalowe lub szklane dodatki kojarzone z industrialnym charakterem wnętrza. Na ścianach można zawiesić lustra optycznie powiększające przestrzenie oraz duże ramki ze zdjęciami. Dobrze będą wyglądać również części maszyn, walizki, drewniane lub metalowe pudełka. Projekt loftowy we wnętrzu to połączenie brutalności i wyrafinowania, niedbałego wykończenia i designerskich mebli, szorstkiej cegły i żywej roślinności. Ten styl kojarzy się z prostotą i swobodą.

Loft

Dużo światła, powietrza i otwartej przestrzeni - tak można opisać główne cechy stylu „loft” we wnętrzu. Dlatego idealny jest tu wystrój z wysokimi sufitami i panoramicznymi oknami bez zasłon i zasłon. We wnętrzu często stosuje się tynk dekoracyjny. Inne popularne materiały do dekoracji to metal, beton i drewno. Przy dekorowaniu loftu ważne jest zachowanie atmosfery opuszczonej fabryki z betonowymi ścianami, masywnymi drzwiami i zabytkowymi oknami. Drewniane elementy uzupełnią i podkreślą wnętrze loftu. Mogą to być drewniane belki pod sufitem, jeśli jest wystarczająco wysoki. Również drewniane szafki i stojaki na akcesoria idealnie wpasują się we wnętrze każdego loftu.